Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Suriye tarafından geldiği kesin"

Başbakan Yardımcısı Atalay, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 12.2.2013 10:57 Güncelleme Tarihi: 12.2.2013 11:00
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki meydana gelen patlama alanının ara bölge olduğunu belirterek, "Orası biraz yoğun bir ortam aynı zamanda Suriye'ye insani yardımlarında gönderildiği, yüklenip boşaltma alanı. Olay anına ilişkin görüntüler mevcut. Bölgede incelemelerde bulunan bakanlarla bir araya gelerek bilgi alacağız" dedi.

Türkiye'de Kamu Sektöründe Etiğin Güçlendirilmesi Projesi Tanıtım Konferansı'na katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki meydana gelen patlama alanının ara bölge olduğunu belirterek, bomba yüklü aracın Türkiye'den gelmediğini söyleyen Atalay, "Orası biraz yoğun bir ortam aynı zamanda Suriye'ye insani yardımlarında gönderildiği, yüklenip boşaltma alanı. O yoğunlukta Suriye plakalı bir araç geliyor, bir süre bekliyor, araçta 3 kişi var bir süre sonra bırakıp gidiyorlar, 20 dakika sonra araç patlatılıyor" dedi. 3'ü Türk olmak üzere 13 kişinin öldüğünü ifade eden Atalay, patlamadan ağır yaralananların bulunduğunu sözlerine ekledi. Olay sonrasında Bakanlar Kurulu toplantısından çıkan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın olay bölgesine gittiğini anımsatan Atalay, patlama anına ilişkin görüntülerin mevcut olduğunu belirterek, savcılığın ve emniyet birimlerinin çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Bölgede incelemelerde bulunan bakanlarla bir araya gelerek bilgi alacaklarını da ifade eden Atalay, olaya ilişkin erken beyanların yanıltıcı olabileceğini, olay aydınlatılmadan konuşmamak gerektiğini vurguladı.

'Saldırının Suriye tarafından geldiğinin kesin olduğunu' belirten Atalay, "Soru işaretleri var, bunların hepsinin araştırılması gerek, üzerinde çalışılıyor" dedi.

İYİ BİR ATMOSFER YAKALANDI BUNU HEBA ETMEMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Atalay, gazetecilerin, Abdullah Öcalan'la görüşmek üzere İmralı'ya gidecek isimlerin netleşip netleşmediğine ilişkin sorularına, sürecin sağlıklı olarak yürütüldüğünü, çalışmaların titiz yürütüldüğünü belirtti. Önceden açıklama yaparak süreci zedeleyecek spekülatif değerlendirmelere meydan vermek istemediklerini ifade eden Atalay, "Çok hassasiyetle üzerinde titizlikle çalıştığımız bir konu. Kararlılığımız tam. İnşallah çözüme doğru elimizden geleni yapacağız. Süreç her kesimden büyük bir destek görüyor. Geçen haftasonu Güneydoğu'daydım, oradan da çok büyük bir umut ve destek var. Sorunun çözümü konusunda iyi bir atmosfer yakalandı, bunu heba etmemek için elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Suriye tarafından geldiği kesin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN