Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümet'ten sosyal açılım

Giriş Tarihi: 13.2.2013

Başbakan Erdoğan parti grubunda açıkladı: Yaşlılara, gazi ve şehit yakınlarına ücretsiz ulaşım, 8 bin 115 engelliye kamuda istihdam, engelli öğretmenlere atama

Başbakan Tayyip Erdoğan, dünkü parti grubu konuşmasında, şehit ve gazi yakınları, engelliler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için yeni müjdeler açıkladı. Erdoğan'ın müjdelediği "ücretsiz ulaşım" uygulamasından yaklaşık 7.5 milyon kişi faydalanacak. Uygulama, şehir içi otobüsler için geçerliyken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın öncülüğünde deniz ve demiryollarından da ücretsiz faydalanılması için ayrı bir yasal çalışma yapılacak. Vazife malullüğü kapsamında şehit olanların çocukları ile anne babaları, asayiş ve güvenlik hizmetlerinin yerine getirilmesi sırasında gazi olanların, harp malullerinin, vazife malullerinin, muharip gazilerin çocukları anne ve babaların toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak. Ücretsiz ulaşım demir yollarının şehir içi ve şehirlerarası, deniz yollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarını, belediyelerin şehir içi toplu taşıma araçlarını kapsayacak. Engelli vatandaşlar da aynı şekilde ücretsiz seyahat edebilecek. Aynı haklardan ağır engelli vatandaşların yanındaki bir refakatçi de istifade edecek. 65 yaş üstü vatandaşlar da, Devlet Demiryolları'nın şehir içi hatlarında deniz yollarının şehir içi hatlarında, belediyelerin şehir içi toplu taşıma hatlarında Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edebilecek. 65 yaş üzeri vatandaşlar, Devlet Demiryolları ve deniz yollarının şehirlerarası hatlarında ise yüzde 50 indirimle seyahat edebilecek. Aile Bakanlığı, ücretsiz ulaşım uygulamasından yaklaşık 7.5 milyon kişinin yararlanabileceğini belirledi. Hesaplamaya göre, Türkiye'de yaklaşık 5 milyon 65 yaş üzerinde yaşlı nüfusu, 1.5 milyon da engelli bulunuyor. Engellilerin 370 bin kişilik kısmı 65 yaş üzeri grupta yer alıyor. Ücretsiz ulaşım Aile Bakanlığı tarafından dağıtılacak ve her yerde geçecek olan kartlarla sağlanacak.

8 BİN YENİ İSTİHDAM
Halen kamuda 27 bin 224 engelli vatandaşın istihdam edildiğine işaret eden Erdoğan, "Şimdi 2013 yılında 8 bin 115 engelli kardeşimizi daha kamuda istihdam edeceğiz. 2012'de yapılan merkezi sınav esas alınarak ÖSYM aracılığıyla mart ayında 8 bin 115 kardeşimizi inşallah işe yerleştireceğiz" dedi. Erdoğan öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarından mezun olan ve 2012'deki engelli sınavına giren adaylar arasından engel durumları ve alanları uygun olanların da öğretmen olarak atamalarını gerçekleştireceklerini söyledi.

"KILIÇDAROĞLU DHKP-C'YE ÜYE OLURSA ŞAŞIRMAYIN"
Başbakan Erdoğan, grup konuşmasında AB ülkelerini terör konusunda sert şekilde uyardı. Erdoğan Almanya'ya dikkat çektiği konuşmasında "408 terör suçlusuyla ilgili iade talebimiz, tamamen sudan bahanelerle reddedilmiş durumdadır" dedi, "Bu muhabbet nedir?" diye sordu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun DHKP-C operasyonuna ilişkin tutumunu da eleştiren Erdoğan "Örgüte hayat öpücüğü yolluyor. Eğer DHKP-C'ye üye olduğunu duyarsanız şaşırmayın" şeklinde konuştu.

KORUMA DAYAĞINA 12 BİN EURO
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Başbakan Erdoğan'ın korumalarının kendisini darp ettiğini öne süren Necati Yılmaz'a 12 bin euro ödenmesine hükmetti. Necati Yılmaz, 2007'de Erdoğan'ın Trabzon ziyereti sırasında hakaret ettiği iddiasıyla kendisini gözaltına alan korumaların darp ettiğini iddia eden Yılmaz savcılığa başvurmuştu. AİHM kararında, iddianın etkin bir şekilde soruşturulmadığına dikkat çekti.

ANKARA'DA KUVEYTLİ MİSAFİR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Halid el- Sabah'ı kabul etti. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Konuk başbakan gün içinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla da bir araya geldi. El-Sabah'la basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki saldırıyı kınadı.

BEKLEYİP ADIMIMIZI ATACAĞIZ
Başbakan Tayyip Erdoğan, Hatay'daki Cilvegözü sınır kapısında yaşanan patlamaya ilişkin şunları söyledi: "Cilvegözü'nde Gümrük Kapısı, Suriye'deki çatışmalar nedeniyle insani yardım dışında giriş-çıkışa kapalıydı. Tampon bölgede Türkiye ve dünyanın her yerinden gelen insani yardım malzemeleri, Suriyeliler'e teslim ediliyor. Suriye tarafındaki gümrük kapısı çalışmadığı, denetim yapılmadığı için bomba yüklü araç, Türkiye'nin gümrük kapısına kadar ulaşabildi. Olayın meydana geldiği andan itibaren yapılan tüm spekülasyonlar, yanlış ve art niyetli. Bu patlamayı fırsat olarak görüp, buradan siyasi çıkar arayışına girenlerin bu tavrı da takdir edersiniz ki ne insafla bağdaşır ne de vicdanla bağdaşır. Olayın aydınlığa kavuşmasıyla ilgili olarak sabır ve sağduyuyla bekleyeceğiz. Hadise aydınlatıldığında da hiç tereddütsüz gereken her adımı atacağız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümet'ten sosyal açılım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN