Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bir gün Genel Sekreter Humus'ta özür dileyecek"

Birleşmiş Milletler'in Suriye'de hâlâ adım atmamasını eleştiren Davutoğlu "Srebrenitsa'da olduğu gibi bir gün bir BM Genel Sekreteri Humus sokaklarında özür dileyecek" dedi

Giriş Tarihi: 16.2.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB'ye Suriye krizinde net tutum almamakla eleştirdi, "Krizi dondurmayın, bu riski artırır" uyarısı yaparken, BM'yi de siyasi sorumluluk almamakla suçladı. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun Suriye konulu toplantısında konuşan Davutoğlu, "Türkiye AB içinde olsaydı, Suriye'de durum farklı olurdu" dedi. Davutoğlu, "Halk kimi seçerse Türkiye'nin dostu odur. Avrupa'nın da aynı netlikte konuşması lazım. Şu grup gelirse tehlikeli olur derseniz bizdeki gibi; 28 Şubat'ın, 27 Mayıs'ın önünü açarsınız. Biz Avrupalılar, Türkler olarak, bütün Avrupa kurumları ve milletleri olarak 'biz Ortadoğu halklarının aldığı karar neyse, ona saygılıyız, kim gelirse halkın tercihidir' dememiz lazım" diye konuştu. Davutoğlu, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz El Hatip'in geçtiğimiz günlerde yaptığı "Eli kana bulaşmamış kişilerle görüşmeye hazırım" çağrısını hatırlatarak, Suriye rejiminin buna olumlu bir tepki vermediğini söyledi. Davutoğlu, "Muaz El Hatip gibi hassas bir insan bütün o yaşına, başına ve liderliğine rağmen, birçok kez bu olayları hatırlayıp ağlamasına rağmen, o ıstıraba rağmen, bütün bu acıyı yüreğine gömüp çağrıda bulundu. Ne oldu Suriye rejiminin tepkisi? Daha çok saldırı" diye konuştu. Davutoğlu, insani yardım ve savaş suçlarına karşı BM'den karar çıkmamasını da eleştirdi: "Uluslararası toplum maalesef yeterli tepkiyi vermediği için insanlar akın akın aynı 1990'lı yıllardaki gibi şimdi de Türkiye'ye yöneliyorlar. Bütün sorumluluğu Türkiye'nin alması bekleniyor. Biz insani sorumluluğu alırız. Ama bilinsin ki siyasi sorumluluğu, vebali hala Suriye krizine, 70 bin insan ölmesine rağmen aynen Bosna-Hersek'te olduğu gibi karar alamayan BM Güvenlik Konseyi'nin üzerindedir. Bu vebali dolayısıyla eminim bir gün bir başka BM Genel Sekreteri Humus sokaklarına inecek ve Suriye halkından özür dileyecek."

RUM VEKİLE: KEŞKE KIBRIS MİLLETVEKİLİ OLARAK GELEBİLSEYDİNİZ
Toplantıda Davutoğlu'nun, "Bir gün, BM Genel Sekreteri Humus'ta özür dileyecek" sözlerini anımsatan Rum Milletvekili Eleni Theocharous, "Siz de bir gün Türk ordusunun yaptığı kıyım nedeniyle özür dileyecek misiniz?" diye sordu. Davutoğlu ise şunları söyledi: "Türk ordusu, bir sabah uyanıp 'hadi Kıbrıs'a gidelim' diyerek gitmedi. Yunan cuntasının uzantısı Samson diye, aynı Beşar Esad zihniyetli bir adam Kıbrıs yönetimini devirdiği için gittik. O gün gidilmeseydi, Samson hem Türkleri katledecek ya da sürecek, hem de Rumlara en büyük zulmü yapacaktı." Rum milletvekiline, 2004'te Annan Planı'nı da hatırlatan Davutoğlu "Kabul edilmiş olsaydı şu anda orada Yunanistan'la birlikte sembolik bir birliğimiz olacaktı. 2004'te kararı siz verdiniz" dedi. Güney Kıbrıs'taki Demokratik Seferberlik Partisi'nin (DİSİ) referandumdaki tutumuna vurgu yapan Davutoğlu "Ada'nın birleşmesi yönünde karar vermiş olsaydınız, ki o zaman sizin partiniz buna yakın bir tutum sergiliyordu, bugün burada bu konuşmayı yapma ihtiyacı hissetmeyecektik. Keşke öyle olsaydı, keşke siz, tanımadığımız bir ülkenin milletvekili olarak değil, birleşmiş, barış içindeki Kıbrıs'ın milletvekili olarak gelmiş olsaydınız" şeklinde konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bir gün Genel Sekreter Humus'ta özür dileyecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN