Erdoğan: Her bedeli öderiz

Giriş Tarihi: 16.2.2013

Barış süreciyle ilgili "Yüreğimizi koyduk, her bedeli öderiz" diyen Erdoğan, BDP'ye "cesur" olması çağrısı yaptı

, AK Parti genişletilmiş nda, İmralı ile yürütülen barış süreci için "Kan duracaksa biz her türlü bedeli ödemeye hazırız ve tereddüt etmeden de öderiz" dedi. "AK Parti olarak biz sürece yüreğimizi koyduk" ifadesini kullanan Erdoğan şu mesajları verdi:
Eğer milletin yararınaysa, eğer kan duracaksa, gözyaşı duracaksa biz AK Parti olarak her türlü bedeli ödemeye hazırız ve tereddüt etmeden de o bedeli öderiz. Ancak şunu herkes bilsin ki atacağımız adımlar, milletimize rağmen olmaz. 76 milyonun hissiyatını, değerlerini, gözyaşını kesinlikle gözetiriz. AK Parti teşkilatı olarak biz bu sürece yüreğimizi koyduk. İnşallah terör sorununu çözecek, 2023'e kardeşlikle yürümeye devam edeceğiz. Bu süreçte BDP'ye bunu ısrarla izah ettik. AK Parti olarak biz bir risk alıyoruz. BDP, sen de bu riski almak durumundasın. Eğer Kandil'den gelecek mesaja göre hareket edecek olursan bilesin ki 'Ben bu kanın durması için şu kadar gayret ettim' deme hakkına sahip değilsin. BDP kendi seçmenine mesaj verme kaygısıyla değil, popülizm yaparak değil, şeffaf, samimi, iradeli ve dirayetli şekilde bu süreci götürmek zorunda. Eğer BDP, MHP gibi davranırsa, popülizmi bir yöntem olarak seçerse, alışkanlıklarını bir kenara koymazsa, yani cesur davranmazsa bu sürece hiçbir katkısı olmaz.
Ben MHP Genel Başkanı'nın sakil ifadelerine cevap vermeyeceğimi ifade ettim. MHP Genel Başkanı sanal bir dünya içinde. Ne barışa, ne de kardeşliğe ilişkin tek bir cümlesi yok. Sadece komplo teorileriyle, hakaretle muhalefet yaptığını zannediyor. İnsana ilişkin cümle kurmadığı sürece muhatap almamaya devam edeceğiz.

ANAYASA ÇAĞRISI

Yeni anayasa konusunda ilanihaye müzakere olamayacağını, eğer bir taslak oluşmazsa, kendi taslağımızla milletimizin önüne çıkacağımızı ifade ettik. Biz anayasa için halk oylamasını telaffuz etmeye başladığımız andan itibaren milleti küçümsemeye, tahkir etmeye başladılar. Çünkü bunlar darbelerin gölgesinde hazırlanan metinleri anlar.
Masadan kalkan taraf biz olmayacağız ama bu müzakereler ilanihaye devam edemez. Niye bu kadar uzuyor? Tek sebebi var; AK Parti'nin talebi olan bir şey gerçekleşmesin, ya da AK Parti'yi suçlu masasına nasıl oturturuz.
Yeni anayasa için toplumda büyük bir uzlaşma mevcutken bunun heba edilmesine göz yummayız. Gençlere bu meclisin sivil bir anayasa yapacak iradeye sahip olduğunu göstermek istiyoruz.
(Cilvegözü'ndeki patlama) CHP'liler hemen bu patlamadan dolayı Hükümeti suçlamaya başladılar. O kadar ileri gittiler ki aracın yönünün Suriye'ye doğru olduğunu dahi iddia edecek kadar onurlarını, insaflarını yitirdiler. CHP Genel Başkanı'nın iki konuda net bir şey söylemesini bekliyoruz. Bir, Suriye'nin zalim rejimiyle bu muhabbetiniz nedir? İki, tutuklu gazeteci, tutuklu avukat diyerek adeta korumaya aldığınız terör örgütleriyle muhabbetiniz nedir? Aylardır bu iki soruya cevap vermiyor.

Çanakkale mektupları
Erdoğan, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları'nın öncülüğünde Diyarbakır'dan Çanakkale şehitliğine götürülen terör olaylarına karışmış çocukların mektuplarını da okudu. "Bugün binlerce şehit bize uyudukları yerden ders verdi" denilen mektuplarda "Ne zaman ki herkes beraber, ölen her kim olursa bu vatanın evladı öldü derse o zaman birlik olacak" ifadeleri yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Her bedeli öderiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN