Ergenekon'da iki flaş karar

Giriş Tarihi: 18.2.2013 13:03 Güncelleme Tarihi: 18.2.2013 15:54

Ergenekon davasında mahkeme, eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in de aralarında bulunduğu eski üst düzey komutanların tanık olarak dinlenmesi talebini reddetti. Mahkeme, tutuklu sanık Fatih Hilmioğlu'nun Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesine karar verdi. Duruşma, 11 Mart'a ertelendi.

Ergenekon' davasına bakan mahkeme heyeti, hazır edildiği belirtilen ve çağrılması istenen tanıkların dinlenilmesi taleplerini reddetti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tanık dinleme taleplerine ilişkin alınan ara kararı açıkladı.

Özese, bir kısım sanık ve avukatların, hazır ettikleri tanıkların dinlenilmesini, mahkemeden de bazı tanıkların çağrılmasını istediklerini belirtti.

Mahkemenin 11 Ocak 2013'teki duruşmada tanık dinlenilmesiyle ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Özese, bu güne kadar dinlenen tanık beyanlarının nitelik ve nicelik açısından maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasında yeterli olduğunu kaydetti.

Özese, bu gerekçelerle tanık dinleme taleplerinin reddedildiğini açıkladı.

Özese, tutuklu yargılanan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu'nun da Adli Tıp Kurumu'na sevk edilerek, cezaevinde kalmasının hayatı için kesin tehlike oluşturup oluşturmayacağı konusunda rapor alınmasına karar verildiğini de belirtti.

Duruşma 11 Mart'a ertelendi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı ''Ergenekon'' davasının 276. duruşması görüldü. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık katıldı.

Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi. Bu davadan tutuksuz yargılanan ''Odatv'' davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük ile başka suçtan tutuklu olan Sami Hoştan ile tutuksuz yargılanan 17 kişi de duruşmada hazır bulundu. Duruşma başlamadan önce bir açıklama yapan Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, seyircilerden sessiz olmalarını, tepki gösterenlerin, disipline aykırı davrananların salondan çıkarılacağını söyledi. Duruşmaya, CHP Genel Başkan Yardımcı Umut Oran ile İlhan Cihaner ve Musa Çam'ın da aralarında bulunduğu 14 CHP'li milletvekili de izleyici olarak katıldı.

'KOŞANER DİNLENSİN' TALEBİ

Duruşmada söz alan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, Temmuz 2011'de YAŞ öncesi emekliliğini isteyen eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç, eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Atilla Işık ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun tanık olarak dinlenilmesi için hazır ettiğini belirterek, duruşmada dinlenilmelerini istedi.

SAVCI REDDİNİ İSTEDİ

Öte yandan savcı, eski Genelkurmay Başkanı Koşaner'in tanık olarak dinlenmesi talebinin reddini istedi.

TANIK DİNLEME TALEPLERİNE RET

''Ergenekon'' davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tüm tanık dinleme taleplerini reddetti.

HİLMİOĞLU ADLİ TIP'A SEVK EDİLDİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ''Ergenekon'' davasında tutuklu yargılanan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu'nun Adli Tıp Kurumu'na sevk edilerek sağlık durumu hakkında rapor alınmasına karar verdi.

MAHKEME SALONUNDAN DETAYLAR

Duruşma salonunda izleyiciler ve basın mensupları için ayrılan bölüm tamamen doldu. İzlemek için gelen CHP'li milletvekilleri de basın mensuplarının bulunduğu bölüme alındı. Ancak bu alanda da yer kalmaması nedeniyle bazı CHP'liler ile güvenlik güçleri arasında sözlü tartışmaların yaşandığı görüldü.Sanıklardan İlker Başbuğ, Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın duruşma salonuna girişleri sırasında salondan alkış sesleri yükseldi. Duruşma salonuna alınan sanıklardan CHP Milletvekili Mustafa Balbay da seyircilere hitaben ''4. Yargı Paketi'nden ne çıkacağını biliyorum. 5'inci Yargı Paketi çıkacak. Hukuku matruşkaya çevirdiler. Bunlara inanmayın'' dedi.

Tucay Özkan da sol elini yumruk yaparak, ''Vicdansızlara vicdanın ne olduğunu siz öğretin. Vicdanın sembolü olun'' diye izleyicilere seslendi.

MÜTALAA BEKLENMİŞ ANCAK SAVCILAR YENİ TALEPLERDE BULUNMUŞLARDI

Davanın 13 Aralık 2012'de görülen 270. celsede Savcının mütalaasını açıklaması beklenmiş ancak o celse duruşma savcıları dosyadaki eksikliklere ilişkin yeni taleplerde bulunmuşlardı. Mütalaanın beklendiği 270. Celse tartışmalarla geçmiş ve mahkeme davanın 4 sanığı hakkında ek bir iddianame düzenlendiğini belirtmişti. Yaşanan tartışmalardan ötürü sık sık ara verilen celsede duruşma savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuç TBMM'ye yazı yazılarak darbeleri araştırma komisyonunun hazırladığı raporu ve eklerinin dava dosyasına gönderilmesini talep etmişlerdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 'Darbe günlükleri' soruşturması kapsamında 2009 yılında ifade veren emekli Orgeneraller İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve Aytaç Yalman'ın verdiği ifadelerin bir örneğinin dosyaya eklenilmesini isteyen Savcılar sanık Alparslan Arslan'a Danıştay saldırısında kullandığı iddia edilen glock marka silahların satılmasına ilişkin haklarında "Silahlı terör örgütüne silah temin etmek" suçlundan yeni bir iddianame hazırlanan sanıklar Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Kenan Özay ve Selçuk Özkan'a ek savunma için süre verilmesini talep etmişlerdi.

Savcıların taleplerini kabul eden mahkeme duruşmayı ertelemişti. Aralık 2012 ve Ocak 2013'te görülen duruşmalarda haklarında ek iddianame hazırlanan 4 sanık savunmasını yapmış darbeleri araştırma komisyonunun hazırladığı rapor mahkemeye ulaşmıştı.

Davanın 11. Ocak 2013 tarihinde görülen 275. Celsesinde mahkeme savcılara tekrar süre vermiş ve duruşmayı 18 Şubat 2013'e ertelemişti.

DIŞARIDA ARBEDE

Silivri Cezaevi'ndeki duruşma salonunda görülen Ergenekon davası sanıklarına destek vermek için gelenlerle jandarma arasındaki gerginlik sürüyor. Jandarma barikatını aşmak isteyen gruba, ekipler müdahale etti. Bu nedenle grupla jandarma arasında arbede yaşandı.

Ergenekon davası sanıklarına destek vermek için Silivri Cezaevi önüne gelen gruplar, kurulan barikatı yıkmaya çalışınca gerginlik yaşandı. Kalabalıktan bazılarının jandarmaya saldırmaya çalıştı. Jandarma ekipleri ise kalabalığın içeri girmesini önlemek için tedbirlerini artırdı. Uyarılara rağmen taşkınlığa devam eden gruba jandarma ekipleri biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Bazı kişiler sıkılan su nedeniyle yere düştü, bazıları da biber gazından etkilendi.

CHP'Lİ VEKİLE AMBULANSTA MÜDAHALE

Ergenekon davasını takip etmek için Silivri Cezaevi'ne gelen ve duruşma salonu önündeki arbedede ayağından rahatsızlanan CHP'li Tanal'a ambülansta müdahale edildi.

Yaşanan gerginlik sırasında ayağından rahatsızlanan CHP'li Tanal, cezaevi önüne getirilen bir ambulansa alınarak ilk müdahalesi yapıldı. Tanal, daha sonra ambulansla hastaneye sevk edildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon'da iki flaş karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN