Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suikast telekulağa takıldı

Emniyet İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Aktepe Meclis'e bilgi verdi: Başbakan'a yönelik bir suikast girişimini telefon dinlemesi sonucu önledik

Giriş Tarihi: 22.2.2013
TBMM Telekulak Komisyonu'na bilgi veren emniyet yetkilileri, Başbakan Tayyip Erdoğan'a yönelik bir suikast planının da dinlemeler sayesinde deşifre edilerek önlendiğini söylediler. Yasadışı dinlemeleri araştırmak için kurulan komisyona bilgi veren Emniyet İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Gürsel Aktepe, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Edinilen bilgiye göre Aktepe, komisyon üyelerine geçen yıl mart ayında Başbakan Tayyip Erdoğan'a yönelik suikastın dinleme sayesinde önlendiğini anlattı. 2012 Mart'ında Ankara ve İstanbul'da yasadışı bir sol örgütü yönelik operasyon yapıldığını, 6 kişinin gözaltına alındığını kaydeden Aktepe, bu operasyonda Erdoğan'ın evine yapılacak olan saldırının şemasının da ele geçirildiğini ifade etti. Ankara Adliyesi'nde görevli hakim ve savcılar, eski MHP Genel Başkan adayı Muharrem Şemsek, eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk gibi kişilerin ev ve işyeri krokilerinin bu şekilde ele geçirildiğini kaydeden Aktepe, "Terörle mücadelede önemli adımlar bu şekilde atılabildi" diye konuştu.

EL KAİDE DE ÇÖKERTİLDİ

Aktepe, El Kaide'ye yönelik operasyonlar hakkında ise komisyona şu bilgileri verdi: "Terör örgütlerini dinleyerek çökerttik. El Kaide'yi bu şekilde çökerttik. Dinledik, izledik 7 yıl sürdü ama çökerttik. El Kaide operasyonu çerçevesinde 741 adet cep, 127 adet kablolu, 98 adet yurtdışı telefon dinlendi. 73 adet e-posta hesabı takip edildi. Operasyon 7 yıl sürdü. 2001-2008 yılları arasında dinleme ve izleme yapıldı. 2 bin 300 fiziki takip yapıldı. 17 örgüt mensubu tutuklandı. 125 kilo bomba malzemesi, 4 Kalaşnikof, 8 tüfek ve bin 728 fişek, 8 tabanca ve 12 bilgisayar ele geçirildi."

ESKİ TİP TELEFON KULLANIN
TBMM Yasa Dışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Başkanvekili Osman Nihat Şen, yasadışı dinlemeleri önlemek için eski tip, akıllı olmayan cep telefonu kullanılmasını ve telefonun kimseye dokundurulmamasını önerdi. Edinilen bilgiye göre vekillerin "Dinlendiğimizi nasıl anlarız? Konuşurken telefondan cızırtılar geliyor" sorusuna Şen, "Telefonla dinlendiğinizi bu tür şeylerle tespit etmeniz kesinlikle mümkün değil" yanıtı verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suikast telekulağa takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN