Erdoğan ve Merkel'den ortak açıklama

Giriş Tarihi: 25.2.2013 15:36 Güncelleme Tarihi: 26.2.2013 09:20

Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Almanya Başbakanı için Başbakanlık Merkez Bina'da resmi karşılama töreni düzenlendi.

Başbakan Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısından öne çıkan başlıklar...

TERÖRLE MÜCADELE

Almanya ile mücadele elinden geleni yapacak.

PATRIOTLAR

NATO kapsamında Türkiye'ye destek olmayı önemsiyoruz.

AB ÜYELİĞİ

Türkiye'nin tam üyeliğine tereddütlerim var ama ilerleme olmalı

ALMANYA'DAKİ TÜRK CİNAYETLERİ

Suçluların iade talepleri Almanya'da hassas inceleniyor. Bu konuda kurumlarımız iyi çalışıyor. NSU cinayetlerinin araştırılmasında eksiklikler yaşandı. Ama merkezi bir yapı kuruyoruz. Bu cinayetleri aydınlatmak için elimizden geleni yapıyoruz. İddianame yayınlandı. Hesap sormak için her şey yapılıyor.

İkili ilişkilerimiz konusunda ise Türkiye'deki vakıflarımızın rahat çalışmasını arzu ettiğimi dile getirdim. Türk Alman Üniversitesi'nde sonbaharda ilk derslerin başlayacağını ümit ediyorum. Almanya'da da bir Alman Türk Üniversitesi kurabileceğimizi umuyorum.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI

TUTUKLU GAZETECİLER

Türkiye'de aslında tutuklu gazetecilerin sayısı parmak sayısını geçmez. Bunların tutukluluğunun nedeni de yazıları değildir. Tutuklulkularını nedeni darbeye teşebbüstür, kaçak silah bulundurmaktır, terör örgtüü ile ortak bir hareketin içerisinde bulunmaktır. genelinin durumu budur. şu ana kadar yasama, yürütme, yargı erkelrinin bağımsız oludğunu düşündüğümüzde, aynen Almanya'ad nası yargının vereceği karar saygı duymak zorundaysak Türkiye'de yargı yürütmenin emrinde değildi. Bağımsızdır. Ama lütfen çoğunun gazeteci olmadığını bilmenizi isterim.

İngiltere'de 50 kadar gazeteci içeride. Bu konuları da soruşturuyor musunuz? İRA ile bağlantısı var mı öğrenmenizi isterim.

TÜRKÇE SELAMLADI

Almanya Başbakanı için Başbakanlık Merkez Bina'da resmi tören düzenledi. Başbakan Erdoğan'ın karşıladığı Merkel, iki ülke marşlarının çalınmasının ardından tören kıtasını selamladı. Almanya Şansölyesi Merkel'in tören kıtasını Türkçe olarak "Merhaba Asker" diye selamlamasının ardından Merkel ve Erdoğan gözgöze gelerek gülümsedi. Resmi törenin ardından ise Başbakan Erdoğan ve Merkel, Başbakanlık Merkez Bina'nın kapısında gazetecilere poz vererek baş başa ve heyetlerarası görüşme için içeriye geçti. Törene iki ülke büyükelçileri ile Başbakan Erdoğan'ın danışmanları katıldı. Bu arada tören öncesinde bomba arama köpekleri tarafından basın mensuplarının bulunduğu bölümde arama yapıldı. Dedektör köpekler basın mensuplarının kamerı ve çantalarını didik didik aradı.

MERKEL ONURUNA ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDE ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel onuruna öğle yemeği verdi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Almanya Başbakanı Merkel, Ankara'daki temaslarına Çankaya Köşkü ile başladı. Anıtkabir'i ziyaret ederek Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakan Merkel, daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'nde kendisine oruna verdiği öğle yemeğine katıldı. Yemekten önce Gül ve Merkel bir süre baş başa görüştü.

Çankaya Köşkü'nde Merkel onuruna verilen yemeğe, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhards Pohl da katıldı.

MERKEL, ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ

Türkiye'ye 2 günlük resmi ziyaret gerçekleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel ve beraberindeki heyet, Anıtkabir'i ziyaret etti.

Ankara'ya gelen Almanya Başbakanı Merkel, ilk ziyaretini Anıtkabir'e gerçekleştirdi. Saygı duruşunun ardından Atatürk'ün mozolesine çelenk koyan Merkel ve beraberindeki heyet, Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Merkel, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Anıtkabir avlusunda kısa bir gezinti yapan Merkel, yetkililerden de bilgi aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan ve Merkel'den ortak açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN