Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkel'in Kapadokya ziyaretinde 'ip' krizi

Giriş Tarihi: 25.2.2013 11:57

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile birlikte Göreme Açık Hava Müzesi'ni gezen Almanya Başbakanı Angela Merkel'in korumaları ile Türk korumalar arasında gazetecileri engellemek amacıyla gerilen ip yüzünden kısa süreli gerginlik yaşandı.

Sabah erken saatlerde konakladığı Nevşehir'in Avanos ilçesindeki Kapadokya Hilton Otel'den Bakan Çelik ile ayrılan Merkel, geniş güvenlik tedbirleri arasında Nevşehir'in Göreme ilçesinde bulunan ve her yıl yüz binlerce Alman turist tarafından ziyaret edilen Göreme Açık Hava Müzesi'ni ziyaret etti.

Burada Nevşehir Valisi ve AK Parti Nevşehir Milletvekilleri tarafından karşılanan Merkel, Hristiyanlar için büyük öneme sahip olan ve içerisinde çok sayıda şapel ve kilise bulunan müzeye Bakan Çelik ile gezerek bölge hakkında bilgi aldı. Merkel'in müze ziyareti sırasında Alman bayan korumalar gazetecilerin önün beyaz bir ip çekerek tedbir aldı. Gazetecilerin Merkel'e yaklaşmasını engelleyen Alman korumalara Türk gazeteciler tepki gösterirken, araya giren Türk korumalar ile Alman korumalar arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Göreme Açık Hava Müzesi ziyareti sonrasında Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil tarafından Merkel'e el dokuması bir kilim hediye edildi.

PERİBACALARINA HAYRAN KALDI

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Kapadokya bölgesinin tarihi ve turistik yerlerini gezen Almanya Başbakanı Angela Merkel, peribacalarına hayran kaldı. Göreme Açık Hava Müzesi ziyaretinin ardından UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras Listesi'ne alınan Kapadokya bölgesindeki peribacalarının yoğun olarak bulunduğu Paşabağı'nı ziyaret eden Merkel, burada Bakan Çelik ve rehberlerden peribacalarının oluşumu hakkında bilgi aldı. Peribacalarını hayranlıkla gezen Merkel, Bakan Çelik'e bölgeyi çok beğendiğini ve burayı her yıl yüz binlerce Alman turistin görmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Bu arada, Merkel'in korumaları ile gazeteciler arasında bir süre 'Beyaz İp' krizi yaşandı. Alman korumalar, tepkiler üzerine gazeteciler ile Başbakan Merkel arasına gerdikleri beyaz ip uygulamasına son verdiler.

Merkel, Paşabağı ziyaretinin ardından Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde bulunan St. Jean Kilisesi'ni gezdi. Kilisedeki freskler hakkında Türk rehberlerden bilgi alan Merkel'e, Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş tarafından bir Hitit Anforası hediye edildi. Merkel daha sonra geniş güvenlik tedbirleri arasında kiliseden ayrılarak Kapadokya Tuzköy Havaalanı'na gitti.

ARACININ ŞOFÖRÜ İLE KORUMASINA HEDİYE VERDİ

Nevşehir'e gelen ve Kapadokya bölgesinin tarihi ve turistik yerlerini gezen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Gülşehir'deki Kapadokya Havalanı'na geldi.

Merkel, burada ziyareti boyunca kendisine eşlik eden makam aracının şoförü ve korumasına teşekkür ederek hediye verdi. Merkel, daha sonra uçağa binerek Ankara'ya hareket etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel'in Kapadokya ziyaretinde 'ip' krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN