Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şansölye'den Patriot teftişi

Almanya Başbakanı Merkel üçüncü Türkiye'ye gezisine, Kahramanmaraş'a konuşlandırılan Patriot füze savunma sisteminde görev alan Alman askerlerini ziyaret ederek başladı

Giriş Tarihi: 25.2.2013
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye gezisinin ilk gününde Kahramanmaraş'ta konuşlandırılan Patriot hava savunma sisteminde görevli Alman askerleri ziyaret etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak iki günlük ziyaret için Türkiye'de bulunan Merkel dün öğle saatlerinde uçakla Gaziantep Havalimanı'na ulaştı. Merkel ile aralarında gazetecilerin de bulunduğu kalabalık bir heyet de Gaziantep'e geldi. Havalimanında, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve Emniyet Müdürü Ömer Aydın tarafından karşılanan Merkel, kara yoluyla Kahramanmaraş'a hareket etti. Kahramanmaraş'ta NATO kapsamında görev yapan 320 Alman askerini ziyaret eden Alman Başbakan daha sonra akşam da Kapadokya'ya turistik bir gezi gerçekleştirdi.

BUGÜN ANKARA'DA
Alman Şansölyesi 2005'te iktidara geldikten sonra Türkiye'ye ilk ziyaretini 2006'da ikincisini de 2010'da gerçekleştirmişti. Türkiye'ye üçüncü ziyareti kapsamında bugün Başbakan Erdoğan ve Abdullah Gül ile görüşecek olan Merkel, Türkiye'de Hıristiyan azınlık temsilcileriyle de bir araya gelecek. Erdoğan ile Türk- Alman Ekonomi Forumu'na katılacak. Türkiye'nin AB üyeliği yerine imtiyazlı ortaklık fikrini savunmaya devam eden Merkel'in üyeliğe bakış açısında olumlu yönde bir tavır değişikliği fark ediliyor. Türkiye ile müzakere sürecinin devam etmesini istiyor. Öte yandan Merkel'in Türkiye'deki sivil anayasa çalışmaları hakkında bilgi alacağı ifade edildi. Hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre Merkel, yeni anayasaya süreci, basın ve inanç özgürlüğü konusuna yakın ilgi gösteriyor. Ziyaret kapsamında teröre karşı işbirliği, Almanya'da Türk vatandaşların katleden Nasyonal Sosyalist Yerlatı Örgütü NSU'nun faaliyetleri ve Ortadoğu'daki gelişmelerde masaya yatırılacak. Merkel'in Türkiye ziyaretinde en önemli konulardan birisinin Suriye olması bekleniyor. İran, Afganistan, Mali ve İran'nın görüşüleceği ziyarette Merkel, Türkiye'nin Suriye yaklaşımına destek verecek. Merkel, Türkiye'den gelen talep üzerine Suriye'den gelebilecek tehditlere karşı Patriotlar ve Alman askerleriyle Türkiye'nin yanında yer aldıklarını dile getirecek.

HEDEF, 40 MİLYAR DOLARLIK TİCARET
Türkiye ile Almanya'nın 2013'te ikili ticaret hacmini 40 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediğini belirten Deutsche Welle iki ülkenin dünyasına da yeni kolaylıkları sunmaya hazırladığını kaydetti. Almanya, Türkiye'nin en önemli dış ticaret ortağı olmaya devam ettiğine dikkat çeken DWelle, 2012'de Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülkenin Almanya olduğunu, dış ticaret hacminin de 4.53 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti. Türkiye'nin ithalatında Almanya Rusya'nın ardından ikinci sırada bulunuyor. Beş binden fazla Alman firması Türkiye'de faaliyet gösterirken, bu sayının yılsonunda 5 bin 500'ü aşması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şansölye'den Patriot teftişi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN