Çekilme tarihinde ve güzergâhta mutabakat

Terör örgütü lideri Öcalan BDP heyetine, "Çekilme tarihi ve güzergâhta genel mutabakat var. Çatışmasızlık ortamının devamı önemli" diyerek Kandil'e "Yeni döneme hazırlanın" mesajı verdi

Giriş Tarihi: 26.2.2013
BDP heyetinin İmralı'da gerçekleştirdiği kritik 5 saatlik görüşmeyle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. SABAH'ın edindiği bilgiye göre, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan, BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve Altan Tan ile görüşmesinde silah bırakmayla sonuçlanacak sürece ilişkin çözüm planına Ankara'dan yanıt beklediğini söyledi. Öcalan, BDP'li heyete "Bu tarihi bir süreç. Görüşmelerin devamı için çatışmasızlık ortamının devamı önemli. Çekilme tarihi ve sınır dışına çekilme güzergâhı konusunda genel mutabakat var. Ayrıntılar yakında duyurulacak" diyerek Kandil'e de "yeni döneme hazırlanın" çağrısı yaptı.

KANDİL: ARKASINDAYIZ
Örgütün Avrupa kanadının ardından Kandil'de yapılan ilk değerlendirme toplantısında da, "İmralı bir adım atmak istiyor biz de hareket olarak bunun arkasındayız" görüşü çıktı. PKK'nın elindeki rehineleri bırakması çağrısına karşılık ilk adımı bu hafta atabileceği belirtiliyor. PKK'nın elindeki 16 rehineyi Erbil ya da İnsan Hakları Derneği (İHD) gibi sivil toplum örgütleri aracılığıyla bırakması bekleniyor. 4. Yargı Paketi, Anayasa çalışmalarına yönelik gelişmelere paralel olarak Öcalan'ın açıklayacağı takvime göre PKK eylemlerini sonlandırarak, silahlı güçlerini sınır dışına çekmeye başlayacak.

ANKARA SÜREÇTEN MENNUN
Öcalan'ın görüşme tutanaklarındaki mesajları gerekli adreslere ulaşırken, Ankara'nın gelen mesajlardan memnun kaldığı ifade edildi. PKK'nın elindeki devlet görevlilerini bırakmasının sürece katkı sunacağı ifade edildi. Terör örgütü üyelerinin Türkiye'den çekilmesi konusu bugün yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından netleşecek. İlk etapta çıkacak grubun çıkış güzergâhı netleştirilecek. Çıkışta güvenlik sorunu yaşanmaması için alınacak tedbirler konuşulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilme tarihinde ve güzergâhta mutabakat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN