'Karanlık'ta hacı oldu

Almanya Başbakanı Merkel, Kapadokya'da 11'inci yüzyıldan kalma Karanlık Kilise'de hacı oldu. Kilisedeki Hz. İsa'nın yer aldığı freskleri ilgiyle inceleyen Merkel, "Burayı çok sevdim, gelmeyi çok istiyordum, harika bir yer" dedi

Giriş Tarihi: 26.2.2013
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Göreme kasabasındaki Karanlık Kilise'de hacı oldu. Türkiye ziyaretinde ikinci durağı Kapadokya'da geceleyen Merkel, konakladığı otelde peynir ve domatesten oluşan kahvaltı yaptı. Merkel, dün sabah erken saatlerde Göreme Açık Hava Müzesi'ni gezerek güne başladı. Merkel, açık hava müzesinde bulunan, Hıristiyan alemi için önemli olan ve 11'inci yüzyılda inşa edilen Karanlık Kilise'yi ziyaretinde dua etti. Merkel, kilisedeki Hz. İsa'nın hayatını ve çarmıha gerilişini anlatan freskleri ilgiyle inceledi ve yetkililerden bilgi aldı. Merkel, Kapadokya'yı çok beğendiğini ifade ederek, "Burayı çok sevdim. Gelmeyi çok istiyordum. Kapadokya muhteşem bir yer" dedi.

BALONDAN GÜLLER ATILDI

Göreme Açık Hava Müzesi girişinde üzerinde "Kapadokya'ya hoş geldiniz" yazan bir sıcak hava balonundan Merkel'in bulunduğu araca güller atıldı. Karanlık Kilise, çok az ışık aldığı için içerisindeki figür ve resimlerin zarar görmediği, bu nedenle dünyada en çok ilgi gören mabetlerden biri. Konuk Başbakan, daha sonra peribacalarının yoğun bulunduğu Avanos ilçesindeki Paşabağları bölgesine geldi. Burada bir vatandaş Merkel'e, yöreye özgü seramik bir tabak hediye etti. Hatıra fotoğrafı çektiren Merkel, Gülşehir ilçesindeki St. Jean Kilisesi'ni de ziyaret etti.

İPLİ KORUMA
Merkel'in, Göreme ziyaretinde rahat davranışları dikkat çekti. Merkel, yanında da çok az güvenlik görevlisi bulundurdu. Bir turist edasıyla Göreme'yi gezen Merkel ve beraberindeki heyet, yanlarından bir ip gerilerek, yoğun ilgi gösteren basın mensuplarından ayrı tutuldu. Ancak, bu sırada basın mensupları ile Alman korumalar arasında arbede yaşandı. Daha sonra Türk korumaların araya girmesiyle halat kaldırıldı.

KİMYASAL TEYAKKUZ

Merkel'in gezisi sırasında güvenlik önlemleri kimyasal silah ve atık üzerine yoğunlaştırıldı. Bölgeye, Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer ajanlara karşı koruma sağlayan özel bir ekip ve araç getirildi. Adana'dan gelen ekip, Merkel'in ziyaret edeceği tüm kiliselere önceden girerek kimyasal ajanlar olup olmadığını kontrol etti. Özel aletlerle ölçümler yapıldı.

TÜRK YAKIN KORUMA

Merkel'in yakın korumaları arasında bir Türk olduğu da ortaya çıktı. Aslen Karslı olduğu öğrenilen Berlin doğumlu Komiser Yavuz Uluçay'ın Alman Başbakan'ın uzun yıllardır korumalığını üstlendiği ifade edildi. Merkel'e, Kapadokya gezisi boyunca Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik eşlik etti. Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan, Murat Göktürk, Ebubekir Gizligider ile Türkiye'nin Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu da gezide bulundu.

KARDEŞLİK MESAJI!
Angela Merkel, Ankara'daki temaslarına Anıtkabir'i ziyaret ederek başladı. Atatürk'ün mozolesine çelenk koyan Merkel, Anıtkabir'in içinde küçük bir tur attı. Konuk başbakan Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı: "Modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve iki ülke arasındaki kardeşliğin anısına bugün sizleri selamlıyorum."

ALMAN MEDYASI: TÜRKLER DEĞERLİ OLDU!
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyareti, Alman medyasında da tartışılıyor. Alman gazetesi Der Tagesspiegel'deki yorumları duyuran Deutsche Welle haberinde "Türkler birden değerli oldu. Türkiye, AB üyesi olsaydı 'Birlik'in en güçlü ulusal ekonomileri' listesinde 7'inci sırada yer alacaktı. Türkiye 20'ler Grubu ülkesi ve ABD'nin vazgeçilmez müttefiki" ifadeleri yer aldı. Almanya-Türkiye ilişkilerine AB üyeliğinden bağımsız bakmak gerektiğini savunan Schwabische Zeitung gazetesi de "Türkiye artık küçük ortak değil. Ekonomik açıdan gelişip Ortadoğu'nun en önemli oyuncularından biri oluyor. Türkiye nereye gitmek istediğini biliyor" yorumunu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Karanlık'ta hacı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN