Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ta yeni gözaltı dalgası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen Soruşturması kapsamında, biri muvazzaf dördü emekli 5 asker daha gözaltına alındı.

Giriş Tarihi: 27.2.2013 09:13 Güncelleme Tarihi: 27.2.2013 14:11

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen Soruşturması kapsamında, biri muvazzaf dördü emekli 5 asker daha gözaltına alındı. Ankara adliyesine getirilen askerlerin kapsamında ifadeleri alınacak.

Ankara Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen 28 Şubat Soruşturması kapsamında, Ankara'da emekli Tümgeneral Mehmet Başpınar ile İstanbul'da emekli Tümgeneral Yücel Özsır ve muvazzaf Albay Mehmet Cumhur Yatıkkaya'nın polis nezaretinde ifadeye getirilmesini talep edildi.

28 Şubat soruşturması kapsamında eski Harp Akademileri Komutanı emekli Orgeneral Aslan Güner ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu da Ankara Adliyesi'ne geldi.Güner ve Ceylanoğlu, soruşturmayı yürüten savcılara ifade verecek.

TANKLARI YÜRÜTEN KOMUTAN

Postmodern darbeyi akıllara kazıyan Sincan'da tank yürütülmesinin görüntüsü ise o günlerin en akılda kalanları arasında... Türkiye'yi 28 Şubat süreciyle tankların Sincan'da yürümesiyle yüzleşti. 30 Ocak 1997'de Sincan Belediyesi'nin düzenlediği Kudüs gecesine İran büyükelçisinin misafir olması ve sergilenen tiyatroyu bahane eden cuntacılar, hükümete tepki olarak 4 Şubat günü Sincan'da tankları yürütmüştü. Bugün Ankara adliyesine ifade vermek için gelen Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ise o günlerden akıllarda kalan en önde gelen isimler arasında bulunuyor. Erdal Ceylanoğlu, 28 Şubat sürecinde Sincan'da yürütülen tankların bağlı olduğu birlik olan Etimesgut Zırhlı Birlikler Tümen Komutanı'ydı.

EMEKLİ TÜMGENERAL ÖZSIR, ANKARA ADLİYESİ'NDE

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 28 Şubat post-modern darbesi soruşturması kapsamında 5 askerin daha ifadesi alınıyor.

İstanbul'da bulunan dönemin İstihbarat Başkanı emekli Tümgeneral Yücel Özsır, soruşturmayı yürüten savcıya bilgi vermek üzere polis eşliğinde Ankara Adliyesi'ne geldi.

28 ŞUBAT SORUŞTURMASINDA TUTUKLU SAYISI 72

Tarihe post-modern darbe olarak geçen 28 Şubat'ın üzerinden tam 16 yıl geçti. Bin yıl sürecek denilen darbeyle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından başlatılan soruşturma yürütülüyor. Terörle Mücadele Kanunu (TMK)'nun 10. maddesiyle görevli Ankara cumhuriyet savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin'in sürdürdüğü soruşturma dosyası kapsamında ilk gözaltılar, 12 Nisan 2012'de yapıldı. Daha sonra yapılan operasyonlarda tutuklananların sayısı 72'ye ulaştı.

Tutuklananlar arasında; dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Orgeneral Çetin Doğan, Fevzi Türkeri, İlhan Kılıç, Hikmet Köksal, Ahmet Çörekçi, korgeneraller Yıldırım Türker, Tevfik Özkılınç, Mustafa Bıyık ile emekli Korgeneral, MHP Milletvekili Engin Alan, emekli Orgeneral Teoman Koman ile eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz bulunuyor. Tutuklanan Albay Mehmet Haşimoğlu, tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybetti.

28 Şubat soruşturması, Avukat Yunus Akyol'un suç duyurusunun ardından başladı. Şikayet dilekçesinde Akyol, 54. hükümetin 28 Şubat 1997'de yapılan darbeyle görevden uzaklaştırıldığını belirterek, "Türk Ceza Kanunu'nun 312. maddesinde düzenlenen 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırma ve görevlerini engelleme suçunu oluşturduğunu ifade etti.

Fazilet Partisi'nden 1999'da milletvekili seçilen, fakat yemin edemeyen Merve Kavakçı da 28 Şubat'ın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği ise şimdiye kadar eski Başbakan Tansu Çiller, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Deniz Kuvvetleri'nde askerliğini yaparken bazı gizli belgeleri sızdırdığı gerekçesiyle hakkında açılan davadan beraat eden Kadir Sarmusak, feshedilen HAS Parti'nin bazı yöneticileri ile YAŞ kararıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nden uzaklaştırılanların da bulunduğu çok sayıda kişinin mağdur veya tanık sıfatıyla ifadesine başvurdu. Eski Adalet Bakanı Şevket Kazan, 'Refah Gerçeği' adlı kitabını soruşturmaya delil olarak verdi.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) de 28 Şubat soruşturması kapsamında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hakkında suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Çevik Bir de Karadayı hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak ifadesine başvurulan Karadayı, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 Şubat'ta yeni gözaltı dalgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN