"Papa'nın istifası sürpriz oldu"

Giriş Tarihi: 27.2.2013 21:10
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Papa 16. Benediktus'un istifasını sürpriz olarak değerlendirirken, yeni Papa'nın en kısa zamanda seçilmesini ve İslamafobiye karşı Müslümanlarla yakın işbirliği içinde olmayı benimsemesini ümit ettiğini söyledi.

''Suriye'nin Dostları'' toplantısı ve Transatlantik yemeğine katılmak üzere İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil ve Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy ile Vatikan'ı gezdi.

Bakan Davutoğlu, Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Meydanı'nda son dönemde Papa 16. Benediktus'un görevden çekileceğini açıklamasıyla hareketli günler geçiren Vatikan'a ilişkin açıklamalarda bulundu.

''Papalık makamı dünyada en çok tabi olan ve sadece dini bir makam olarak değil, siyasi etkinliği bakımından da çok önemli roller oynamıştır'' diyerek Vatikan'ın önemine değinen Davutoğlu, ''Ortaçağdan bu yana Vatikan'daki gelişmeleri takip edemeyenler bazen dünyadaki siyasi gelişmeleri anlamakta da zorlanmıştır. Soğuk savaş biterken de o dönemin Papasının Polonya kökenli olmasının etkisi üzerinde hep durulmuştur'' ifadesini kullandı.

Davutoğlu, siyasi gelişmelerin dini konulardaki gelişmelerle paralel seyrettiği uluslararası barış açısından dinlerararası barışın da önem taşıdığı kritik bir dönemden geçtiklerini dile getirerek, ''Böyle bir dönemdeki bu değişim, hepimizin yakından takip etmesi gereken önemli bir değişimdir. Tabii hepimiz için sürpriz oldu Papa'nın istifası. Tabii Papalık makamında genelde istifa kurumu yok önceden olan istisnai bir durum haricinde. Bu istifayla birlikte önemli bir değişim süreci yaşanıyor Vatikan içinde'' diye konuştu.

''İSLAMAFOBİYE KARŞI VATİKAN'IN TUTUMU ÖNEMLİ''

Burada yaşanan gelişmeleri Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy ile yakından takip ettiklerini, kendisinin de iki kez Vatikan'a resmi ziyarette bulunduğunu anımsatan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ''Vatikan yetkilileriyle görüştüm. Ortadoğu'da özellikle Filistin, Kudüs bağlamında Vatikan ve Katolikliğin önemli etkileri, mevcudiyetleri var. Yine Suriye'de de son gelişmelerde oradaki Lübnan ve Suriye'deki, ortadoğudaki Hristiyan azınlıklarının genelde etkisi konusunda da yakın temaslarımız var'' dedi.

''Biz Ortadoğu'da ve dünyada barışın temin edilmesi açısından da dini hoşgörüye büyük önem veriyoruz'' diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ümit ediyoruz ki yeni Papa en kısa zamanda seçilir. Dinlerararası konusunda da özellikle İslamafobiye karşı Müslümanlarla yakın işbirliği içinde olacak yakın bir tavır benimser. Buna Avrupa'da her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Avrupa'da yükselen ırkçılığa ve İslamafobi'ye karşı Vatikan'ın alacağı tutum önemli olur. Dünya barışına katkı yapacak bir Papa, göreve başlar ve bu hedefi de gerçekleştirir.''

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu akşam İtalya'nın ev sahipliğinde 34 ülke temsilcisinin bulunacağı Transatlantik yemeğine katılacak. Bakan Davutoğlu'nun burada ikili görüşmeler yapması bekleniyor. Dışişleri Bakanı, yarın sabah da 10 ülkenin temsilcileri ve Suriye muhalefetinin katılacağı ''Suriye'nin Dostları'' çekirdek grubu toplantısına katılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Papa'nın istifası sürpriz oldu"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN