Süt kardeşliğine Diyanet'ten 'olur'

Bakan Müezzinoğlu "Anne Sütü Bankası"na Diyanet'in olur verdiğini, Yahudi ve Hıristiyan cemaatlerden de görüş istediklerini açıkladı

Giriş Tarihi: 27.2.2013
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Anne Sütü Bankası" ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan "Olur" aldıklarını açıkladı. Sağlık muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Anne sütünün dünyada yerini tutacak başka besin yok. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın olurunu aldık. Dinen süt kardeşlerin birbiriyle evlenme engelini göz önünde tutarak, tüm endişeleri giderecek çalışmalar yapıyoruz. Yahudi ve Hıristiyan cemaati liderlerinden de görüş bekliyoruz." Müezzinoğlu hassasiyetleri gidermek için ortaya koydukları kriterleri şöyle sıraladı: "Her süt annenin bir tane süt çocuğu olacak. Kız çocuğu sahibi anne kız, oğlan çocuğu sahibi anne erkeklere süt verebilecek. Tıbbi tüm tahlil ve tetkiklerden geçtikten sonra sütanne olunabilecek. Süt anne olacak kişinin ailesi de, çocuğuna süt verilmesini isteyen aile de rıza gösterdiği durumda süt bankasından yararlanabilecek. Süt kardeşler nüfus kütüğüne işlenecek. Her 5 yılda bir olmak üzere 5 kez (yani 5-10-15-20 ve 25. yaşlarda) çocuklara 'sen falanca ile sütkardeşsin' duyurusu yapılacak. Rıza varsa din ve mezhep ayrımı olmadan sütanne ve sütkardeş olunabilinecek."

EVLİLİK YASAKLARI

Diyanet işleri Başkanlığı da yaptığı yazılı açıklamayla projenin sakıncalı olmadığını duyurdu. Açıklamada "Ancak, süt akrabalığının getireceği evlilik yasaklarının ihmal edilmemesi için her türlü tedbirin alınması ve bu tedbirlerin hassasiyetle uygulanması gerekir" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süt kardeşliğine Diyanet'ten 'olur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN