Terörist sınır dışına, paket Meclis'e

Giriş Tarihi: 27.2.2013

Çözüm sürecinin en önemli adımlarından olan 4'üncü yargı paketinin, terör örgütünün önümüzdeki günlerde atacağı adımların görülmesi için bekletildiği ortaya çıktı

Çözüm sürecinin en önemli adımlarından biri olarak gösterilen 4'üncü yargı paketinin, terör örgütünün "unsurlarını başka ülkeye çıkarmak" gibi, atacağı adımların görülmesi için bekletildiği, Meclis'e gönderilmediği ortaya çıktı. KCK davasındaki sanıkların önemli bölümünün tahliyesini sağlayacağı değerlendirilen 4'üncü Yargı Paketi, geçen haftalarda iki ayrı platformda masaya yatırıldı. Önce Başbakan Tayyip Erdoğan'a, Başbakanlık'ta verilen brifingde ana hatları belirlenen paket, geçen hafta Bakanlar Kurulu'na gönderildi. Bakanlar Kurulu'ndan sonra imzaların çoğunun alındığı ve Meclis'e sevke hazır olduğu açıklanan paketin Başbakanlık-Adalet Bakanlığı hattında beklediği belirlendi.

"BAŞBAKANI BEKLİYOR"

Yargı paketinin hazırlık aşamasında etkin rol alan üst düzey bir yetkili, "Biz bazı kritik maddeleri alternatifli hazırlamıştık. Bu alternatiflerden hangisinin Meclis'e gönderilecek metinde yer alacağı Sayın Başbakan'ın siyasi idaresine bırakıldı. Bu nedenle de tasarı son şeklini almış değil" dedi.

ÖRGÜT ÜYELİĞİ MADDESİ
Bakanlar Kurulu'ndan sonra paketin Adalet Bakanlığı'na geri gönderildiği iddiaları da konuşulurken aynı yetkili, "Başbakanlık ve Bakanlık bürokratları üzerinde ortaklaşa çalışıyor" diyerek tasarının fiziken nerede olduğunu "teknik bir ayrıntı" olarak değerlendirdi. Başbakan Erdoğan'ın mevcut alternatifleri kabul etmemesi halinde, üserinde çalışılan alternatiflerin sunulacağı bildirildi. Sözü edilen "kritik maddeler"in de Türk Ceza Kanunu'nun "örgüt üyeliği"ni tanımlayan 220'nci ve Terörle Mücadele Kanunu'nun "örgüt propagandası" suçunu düzenleyen 7'nci maddesi olduğu kaydedildi. Terör örgütünün kaçırdıklarını serbest bırakmak veya "silahlı unsurlarının başka bir ülkeye gitmeleri" gibi atacağı adımlara göre, paketin Meclis'e sevk edileceği konuşuluyor.

GRUPTA PAKETE İMZA TELAŞI
AK Parti'nin Meclis grubu toplantısında dün 4. yargı paketi imzalarının tamamlanması telaşı yaşandı. Grup görevlisi, tasarının üst yazısıyla dolaşarak, imzası eksik bakanlardan imza aldı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, paketin "İfade ile şiddetin ayrılması. Bu paketin özelliği o" dedi.

CİLVEGÖZÜ'NDE GÖZALTI YOK
İçişleri Bakanı Muammer Güler ise Cilvegözü'ndeki patlamayla ilgili şunları söyledi:"Konuyla ilgili müfettişler ve raporlar geldikten sonra bir değerlendirme yapacağız. Zaten görüntüdeki şahıslardan ve onunla işbirliği yaptığını tespit ettiğimiz şahıs hemen olaydan sonra Yayladağı'ndan çıkış yapmış. Şu an gözaltı bulunmuyor. Araştırmamız sürüyor"


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terörist sınır dışına, paket Meclis'e
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN