O kız yoğun bakımda

İlk Meclis'te vekillik yapan Sıtkı Gür'ün kızı , zatürre teşhisiyle hastanede yoğun bakıma alındı.

Giriş Tarihi: 1.3.2013 14:48 Güncelleme Tarihi: 1.3.2013 16:06
1922 yılında henüz küçük bir çocukken Atatürk'ün kucağında çekilen fotoğrafıyla hafızalarda yer edinen , yoğun bakımda tedavi altında alındı.

İzmir'in Urla ilçesinde bir bakım evinde kalan TBMM 1. Dönem Malatya Milletvekili Hüseyin Sıtkı Gür'ün kızı olan Nuriye İdil, zatürre teşhisiyle hastanede yoğun bakıma alındı. 102 yaşındaki İdil'in durumu ciddiyetini koruyor.


102 YAŞINDA CUMHURİYETİ ÇINARI

TBMM'nin 11 kurucu milletvekilinden savcı Sıtkı Gür'ün kızı olan Nuriye İdil, uzun yıllar okul kitaplarında yer alan ve birçok yerde yayınlanan fotoğrafın öyküsünü şöyle anlatmıştı: "Fotoğrafın çekildiği zaman okuldaydım. İkinci sınıfta okuyordum. Atatürk Konya Mevlana Türbesi'ne yakın bir yerde olan Şems isimli güzel okulumuza geldi. 1922 yılıydı. Atatürk şapka devrimini daha yeni yapmıştı. Atatürk geldiğinde şapka takmıştım. Öğretmenlerim Atatürk'e götürmem için bana bir buket çiçek verdi, yanına gittim, korkuyla çiçekleri takdim ettim.Ama nasıl korkuyordum tarifi yok. Fotoğraf çekilirken Atatürk'ün yanında olduğumdan çok heyecanlıydım, zangır zangır titriyordum.Sanki bir kusur işlemiş gibi. Bana kimin kızı olduğumu sordu, bende TBMM'nin 11 kurucu milletvekilinden savcı Sıtkı Gür'ün kızı olduğumu söyledim. Sonra şapkama baktı. Sevinçle beni kucağına alarak 'Aferin, ilk şapka giyen sen oldun. Arkadaşlarını, çocukları, okulunu seviyor musun?' diye sordu. 'Çok seviyorum' dedim" Atatürk de 'O halde her sene dünyanın her yerinden çocukları davet edelim birlikte oynayın, kaynaşın' dedi. Birkaç ay sonra 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın oluşumunda benim Atatürk ile olan bu diyaloğumun da payı olmasının sevinç ve gururunu yaşıyorum"


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O kız yoğun bakımda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN