Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçırılanlar 10 güne kadar serbest

Öcalan'ın çözüm sürecine ilişkin mektubunu Kandil'e götüren heyette yer alan Kışanak, "PKK'nın kaçırdığı kamu görevlilerinin 10 gün içinde serbest bırakılması için çalışmalar başlatıldı" dedi

İmralı'daki görüşmede Abdullah Öcalan'ın PKK yöneticilerine verilmek üzere BDP'li milletvekillerine teslim ettiği mektubu Kandil'e götürmek için Kuzey Irak'a geçen BDP Eşgenel Başkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak ve milletvekilleri Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Altan Tan ve Sırrı Süreyya Önder, önce Süleymaniye kentine gitti. Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim temsilcileriyle görüşmelerin ardından mektubu Önder'in önceki gün Kandil'e ilettiği belirtiliyor. BDP ve DTK'lıların Önder'in ardından gittiği Kandil'de sabaha kadar süren toplantıya Murat Karayılan'ın yanı sıra Sabri Ok, Oslo görüşmelerinde bulunan Mustafa Karasu ve Duran Kalkan'ın da katıldığı öğrenildi. Heyet daha sonra Erbil'e geçti.

YANIT 10 GÜN SONRA

Kışanak Erbil'den yaptığı açıklamada Karayılan'ın 1 hafta 10 gün sonra yanıt vereceklerini söylediğini anlattı. Kışanak "PKK'nın kaçırdığı kamu görevlilerinin 10 gün içinde serbest bırakılması için çalışma yürütülüyor. Umarım en kısa sürede ailelerine kavuşacaklar" dedi.

SÜRECE DESTEK
Öcalan'a hem Kandil'den hem de Avrupa kanadından destek mesajı geldi. Duran Kalkan gibi isimlerin sert çıkışlarına karşın Kandil plana olumlu yaklaştı. İmralı'nın mektubundan geçmişteki tecrübelere işaret edilerek güvenceli çekilmenin protokole bağlanması tartışıldı. Ayrıca KCK tutuklarını serbest bırakacak yasa düzeltmelerin seyri izlenecek. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın mektubu götürdüğü Avrupa'daki yöneticiler çözüm taslağına kayıtsızşartsız tam uyma kararı aldı.

ÜÇÜNCÜ HEYET
Kandil ve Avrupa'dan gelecek yanıt mektuplarını BDP birleştirecek. Daha sonra İmralı'ya götürülecek. BDP'nin 3. İmralı ziyaret için Adalet Bakanlığı'na başvuru yapma hazırlığında. Ancak Önder, Buldan ve Tan'ın heyette olması zor görünüyor.

'ASLANLAR KÖSTEBEK OLMAZ'
İmralı tutanaklarını sızdırmakla suçlanan Altan Tan, yanıt verdi. Tan, "Aslanlar köstebek olmaz. Çakallara selam olsun. Aslan ne söyleyecekse doğru dürüst söyler. Bir şeyi yapacaksa pençesini vurur alır. Çakallar ayaklarını denk alsın" dedi. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ise 'Heyet aranmadı' iddiaları üzerine, "Duyarlı kapıdan geçtiler, el dedektörü ile aranıp eşyaları x-ray'den geçirildi" açıklaması yaptı.

'SIZDIRANI BİLİYORUZ'
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, görüşme notlarının sızmasını değerlendirirken, "Görüşmeleri sızdıranları da çok iyi biliyoruz. Sürecin sekteye uğramaması için mücadele vereceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçırılanlar 10 güne kadar serbest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN