BDP heyeti, Barzani ile görüştü

Giriş Tarihi: 4.3.2013 17:04

BDP heyeti, Erbil'de Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü.

Barzani ile birlikte yaptığı ortak basın açıklamasında konuşan Ahmet Türk, barış müzakerelerinin çok önemli olduğunu, ortak akılla barışın yakalanabileceğine inandığını ancak halkın bu sürece endişe ile baktığını söyledi.

BDP-Mardin bağımsız milletvekili Ahmet Türk, Erbil'de Neçirvan Barzani ile yaptığı ortak basın açıklamasında, halkların kardeşliğine inanan tüm Kürtlerin bu barış sürecine katkı sağlayacaklarına inandığını ifade etti. Ahmet Türk konuşmasına şöyle devam etti: 'Başbakan Sayın Neçirvan Barzani bizi kabul ettiği için kendilerine teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Gerçekten çok verimli bir diyalog oldu. Hepimizin amacı daha demokratik, daha özgür, kardeşçe yaşayabileceğimiz bir Ortadoğu'yu bir dünyayı oluşturmak, yine Türkiye'de yaşayan Türkü ile Kürdü ile kardeşçe, adilce yaşayacak bir süreç gerçekleştirmektir.'

Neçirvan Barzani'nin de bu noktada bugüne kadar barış çabaları çok yardım ettiğini ifade eden Ahmet Türk, Barzani'ye teşekkür etti. Ahmet Türk, 'İnanıyorum ki halkların kardeşliğini savunan bütün Kürtler bu barış sürecine önemli bir katkı sunarlar. Ben, bu barış sürecinin çok önemli olduğunu, gerçekten ortak akılla bu barışı yakalayabileceğimize inanıyorum. Bu konuda endişelerim var. Elbette ki halkımız zaman zaman bu sürece kaygıyla da bakıyor. Bu projelerin ortaya çıkması noktasında, nelerin yapılabileceği noktasında beklentileri var. Ama inanıyorum ki hepimizin çabasıyla daha doğru, neyin yapılıp neyin yapılmayacağını ortaya çıkaracak bir süreç de yakında gündemimize gelecektir. Bu konuda Kürt tarafının tamamı barış konusunda hazır olduğunu söylüyor. Başında da söylediğim gibi elbette ki hepimizin, şahsen benim de koşullarım var. Umut ediyorum ki tüm bu koşullar yapacağımızı çalışmalar sonucunda ortadan kalkmış olur' dedi.

Ahmet Türk, 'Tabii ki devletin bugüne kadar bu sorunun çözümü konusunda nasıl bir yol haritası ortaya koyacağı konusunda bugüne kadar bir tartışma zemini yaratamadık. Umut ediyorum ki bu da yaratılır. Nelerin yapılacağını halklarımız bilse o zaman bu sürecin daha iyi işlemesi konusunda önemli bir gelişime olarak herkes değerlendirecek, burada bir güven ortamı sağlanır' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP heyeti, Barzani ile görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN