Ne zaman adım atsak önümüze duvar ördüler

Çözüm sürecinden geri adım atılmayacağını yineleyen Erdoğan "Her adım attığımızda engeller çıkardılar" dedi Felaket tellallarının, savaş baronlarının boşuna çırpındığını belirten Erdoğan: Kutlu yürüyüşü engelleyemeyecekler

Giriş Tarihi: 4.3.2013
Balıkesir'deki temasları çerçevesinde sivil toplum temsilcileriyle kahvaltıda bir araya gelen , öğleden sonra da Edremit, Bandırma ve Erdek'te toplu açılış törenine katıldı. Erdoğan çözüm sürecine ilişkin şu mesajları verdi:

SIRTIMIZI ALLAH'A DAYADIK: Karşımızdaki sorun ne kadar büyük olursa olsun sırtınızı Allah'a dayadığınızda, sırtınızı millete dayadığınızda, milletin hayır duasını arkanıza aldığınızda o sorunu siz ezer geçersiniz. Bizden önce Anadolu'da Trakya'da ocaklara ateş düşerken, ateş düştüğü yeri yakarken maalesef siyaset bu acıları dindirmek için kararlı, dirayetli adımlar atmadı.

ENGELLER YILDIRMADI: On yıl içinde terör meselesini çözmek için her adım attığımızda karşımıza engeller çıktı, ne zaman adım atsak karşımızda duvarları bulduk, ne zaman bir girişimde bulunsak karşımızda hendekler bulduk, ne zaman harekete geçsek karşımızda provokasyonları, tahrikler, sabotajlar bulduk. Bunların hiçbiri bizi yıldırmadı. Ne önümüze örülen duvarlar, ne kazılan hendekler, ne provokasyonlar, sabotajlar bizi yolumuzdan çevirmedi. Bu meseleye biz yüreğimizi koyduk ve Allah'ın iziniyle, milletimizin desteğiyle bu yolda yürüyoruz.

İMRALI'YA KONMASI İSABETLİYDİ: Şu anda bu işin kanatları belli, İmralı'ya ben getirip koymadım onu. İmralı'ya da geçmişte sol, MHP biliyorsunuz liberal bunların ortaklaşa hükümetinde geldi yerleştirildi. İsabetli de olmuştur belki bir 'F' tipi cezaevinde olsa her gün oralarda binlerce insan belki gösteri yapacaktı. İmralı'da niye görüşmeler yapılıyor? Buradan eğer bir çıkış olacaksa biz bu çıkış yolunu şu anda deniyoruz, deneriz ve bundan da yılmayız ve birilerine rağmen de bunu ertelemeyiz.

ASLA TAVİZ VERMEYİZ: Biz vatan toprağımızdan asla ve asla taviz vermeyiz. Ama bakın ben bugüne kadar, hep bir yanlıştan bahsettim. Balıkesir'de doğan bir bebeğin kulağına okunan ezanla, Van'da doğan bebeğin kulağına okunan ezan aynıdır. Demek ki birileri aynı ezanı dinleyen, aynı kıbleye dönen, dedeleri aynı şehitlikte yatan gençleri kanlarını akıtmak suretiyle birbirine düşman hale getiriyorlar. Buna göz yumacak mıyız? 30 yıl böyle geldi, böyle gitsin diyebilir miyiz?

SON SÖZÜ MİLLET VE BİZ SÖYLERİZ: Milletimizin değerlerini gözeterek, sesini dinleyerek, milletimizin arzusu doğrultusunda son sözü milletimizin iradesiyle biz söyleriz. Felaket tellalları, savaş baronları, karamsarlar, kötümserler, oy avcıları boşuna çırpınıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, bu ülkenin, bu milletin kutlu yürüyüşünü engelleyemeyecekler.

SEN NEYİN PARTİSİSİN: MHP çözüm adına hiçbir şeye sahip değil, bol bol hakaret ve küfür ediyor. CHP randevu ister vermez, AK Parti randevu ister vermez. Arkadaş sen neyin partisisin? Yani bir araya gelip oturmaktan bu kadar kaçınan, bu kadar çekinen bir siyasi parti bu ülkede niye var? Konuşmayacaksak niye var? Üç kez ben randevu istedim, vermedi. Ben bu ülkenin Başbakanıyım, senden randevu istiyorum. Sen ise hala ipe un seriyorsun.

İSTİSMAR OLURSA SAYGI KAYBOLUR: Önüne gelen, her yerde kendine göre şehit, gazi dernekleri oluşturuyorlar, kuruyorlar. Bu da olmaz. Bu bir yere kadar saygıyı getirir, bir yerden sonra bir de bakarsınız ki o saygı kaybolur. Vatandaş burada istismarın olduğunu anladığı andan itibaren saygısını kaybeder. Ama biz gerçek anlamda şehidimizin, gazimizin başımızın üstünde yeri olduğunu bildik.

OPERASYON YAPTIRMAYIZ: 780 bin kilometre kare tek vatan. Bu vatanda ameliyat, operasyon yatırmayız. Bu vatan toprakları 76 milyonuyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarınındır. Başkalarının değil, kimse öyle küçük hesaplar peşinde koşmasın.
AF YETKİM YOK: Biz bir genel affın olmayacağını, olamayacağını defaatle ifade ettik. Hele hele bir insanı öldürenin, bakın dikkat edin, öldürenin af yetkisini 'ben kendimde bulamam' dedim. Bundan daha iddialı bir ifade olur mu?

ANALARIN GÖZYAŞI DİNECEK: Anaların gözyaşı dinecek inşallah. İnşallah akan kanlar duracak. Siz dualarınızı eksik etmeyin.

SAĞLIKLI DOĞUM İÇİN BİRAZ SABIR'
Balıkesir'deki toplu açılış töreninde ulaştırma, eğitim alanlarındaki icraatları anlatan Erdoğan, imam hatip liselerinin katsayı sorununun çözüldüğünü, isteyen öğrencilerin Kuran-ı Kerim ve Siyer-i Nebi dersi alabildiğini söyleyerek, "Yasaklardan, engellerden bu ülkeyi kurtaralım" dedi. Her şeyin tamamlanmadığını, var olan eksikliklerin de giderileceğini söyleyen Erdoğan, "Biraz sabırlı olalım. Sağlıklı doğum 9 ay 10 günde olur unutmayın. Sağlıksız doğumdan yana değiliz. İnşallah sağlıklı doğum olacak, biraz geç oluyor ama sağlam olacak. Geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz" diye konuştu. Başbakan Erdoğan kadına yönelik şiddet olaylarıyla ilgili olarak ise şu ifadeleri kullandı: "Sekiz yerinden hanımını yaralıyor, caddenin ortasında, mahkeme serbest bırakıyor. Adalet Bakanıma da hemen onu söyledim; 'Bu işin üzerine gidelim'. Artık bunlar çekilmiyor. Bunları görmek istemiyoruz."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ne zaman adım atsak önümüze duvar ördüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN