Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Ortadoğu'yu birleştiren yeni Osmanlıcı oluyor!"

Davutoğlu, "110 yıl önce Yemen ile Üsküp, Erzurum ile Bingazi aynı sınır içindeydi. Bunu söyleyene 'yeni Osmanlıcı' diyorlar ama Avrupa'yı birleştiren 'yeni Romacı' olmuyor" dedi

Giriş Tarihi: 4.3.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "110 yıl önce Yemen ile Üsküp ya da Erzurum ile Bingazi aynı ülkenin parçalarıydılar. Bunu dediğimizde, bize 'yeni Osmanlıcı' diyorlar. Bütün Avrupa'yı birleştirenler, yeni Romacı olmuyor, Ortadoğu coğrafyasını birleştirenler yeni Osmanlıcı oluyor" dedi. Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da katılımıyla partisinin "Bursa Teşkilat İçi Eğitim Programı"na katıldı. Programdaki konuşmasında Davutoğlu, Kuzey Afrika'da 2011'in "devrimler", 2012'nin "geçici hükümetler yılı" olduğunu belirterek "2013 kalıcı parlamentoların, hükümetlerin kurulduğu yıl olacak. Biz Mısır'da, Tunus'ta, Fas'ta, Libya'da bu devrimlerin yanında yar aldık. Geçici hükümetleri destekledik. Şimdi de kalıcı seçimler için her türlü desteği veriyoruz" dedi.

YÜZ YILLIK PARANTEZ

Yüzyıllır bir parantezi kapattıklarını söyleyen Davutoğlu şöyle konuştu: "Geçen yüzyıl, 1911'i Trablusgarp için alın 2011, 1912'yi Bulgar, Balkan muhacereti alın 2012, 1917'yi Kudüs'ten ayrılışımızı esas alın 2017 veya Ortadoğu'dan ayrılışımızı esas alın 2018'e, yüzyıl sonra bu parantezi kapatıyoruz. Hiç kimseyle savaşmadan, düşman ilan etmeden, hiçbir sınıra saygısızlık yapmadan, tekrar Saraybosna'yı Şam'a Bingazi'yi Erzurum'a, Batum'a bağlayacağız. Bizim gücümüzün kaynağı bu. Size şimdi apayrı ülkeler gibi gelebilir ama, bundan 110 yıl önce Yemen ile Üsküp aynı ülkenin parçalarıydılar. Ya da Erzurum ile Bingazi. Bunu dediğimizde, bize 'yeni Osmanlıcı' diyorlar. Bütün Avrupa'yı birleştirenler, yeni Romacı olmuyor, Ortadoğu coğrafyasını birleştirenler yeni Osmanlıcı oluyor. Osmanlı'yla, Selçuklu'yla, Artuklu'yla, Eyyubi'yle anılmak şereftir, ama bizim hiçbir zaman, tarihten hareketle hiçbir ülkenin toprağında gözümüz olmadı."

BÖLGEYE DÜZEN

Davutoğlu Ortadoğu'daki gelişmeleri değerlendirirken ise "Şii-Sünni, Türk- Kürt, Arap-Kürt, Müslüman- Hıristiyan çatışması çıkarmak isteyenler başarılı olamayacak. Bu coğrafyalara tekrar, bölgesel bir düzen getirmek bizim boynumuzun borcudur ve geceyi gündüzümüze katarak bunu yapmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı. "Tarihimizin hakkını vermek durumundayız" diyen Davutoğlu şunları ekledi: "Bizi nesneleştirmek isteyenlere karşı, 'Bu millet her zaman tarihte özneydi, özne olmaya devam edecek' anlayışını, zihniyetini kazımak üzere yola çıktık."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ortadoğu'yu birleştiren yeni Osmanlıcı oluyor!"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN