Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 ve 21 Mart

BDP lideri Demirtaş, Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadının anılacağı 8 Mart etkinlikleri ile Nevruz kutlamalarına müdahale edilmemesinin değişim sinyali olacağını ve sürece katkı sunacağını söyledi

Giriş Tarihi: 5.3.2013
Silah bırakmaya doğru giden süreçte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 21 Mart Nevruz dönüm noktası olacak. BDP'nin Paris'te öldürülen PKK'lı 3 kadına adayarak düzenlediği 8 Mart programları ve terör örgütü lideri Abdullah Öcalan silah bırakma için tarih olarak verdiği 21 Mart öncesi yapılacak eylemler kritik eşik olarak görülüyor. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bu eylemlere müdahale edilmemesinin devletinin tavrındaki değişimi ortaya koyarak sürece katkı sunacağını söyledi.

BDP'DE SIKI ÖNLEM
Çözüm sürecine yönelik yoğun trafik devam ediyor. Kandil'e İmralı mektuplarını götüren BDP, dün Merkez Yürütme Kurulu ve Meclis grubunu topladı. İmralı görüşme notlarının sızması nedeniyle eleştirilere hedef olan BDP, güvenlik gerekçesiyle kapılarını kapattı ve basın mensuplarını basın bürosuna dahi almadı. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Kandil temasları konusunda partili arkadaşlarına bilgi verdi. PKK'nın, Öcalan'ı zora düşürecek bir tutum içine girmeyeceği, kararlarının arkasında olduğunu ifade edildi.

AVRUPA ÇÖZÜME HAZIR
Öte yandan BDP'li Pervin Buldan'dan Öcalan'ın mektubunu teslim alan Avrupa'daki Kürt siyasetçilerden "çözüme hazırız" mesajı geldi. Avrupa kanadı da mektubunu Kandil'le eş zamanlı olarak Ankara'ya gönderecek. Görüşlerin bildirilmesinin ardından 3 mesaj yeniden İmralı'ya gidecek heyet tarafından Öcalan ile paylaşılacak. Öcalan, gelen görüşleri dikkate alarak "ortak ve kesin çözüm" yol haritasını 21 Mart'ta duyuracak. Öcalan'ın 3 aşamalı çözüm planında silahların bırakılması konusunda ilk somut çağrı da 21 Mart Nevruz Bayramı'nda yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 ve 21 Mart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN