Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terörle mücadelede komşuyla ortak adım

Başbakanı Samaras'ın ziyaretinden teröre karşı ortak mücadele kararı çıktı. Başbakan Erdoğan ortak basın toplantısında, "Yunanistan da terörden çok çekti" dedi

'ın Türkiye ziyaretinde her alanda iki komşu ülkenin işbirliği konusunda ortak irade sergilendi. Samaras aralarında Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos'un da bulunduğu 12 bakan ile birlikte dün özel bir uçakla İstanbul'a geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ziyaretinin ardından Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne geçen Samaras'ı bahçede karşıladı. İki liderin 1.5 saatlik görüşmesinin ardından heyetler bir araya geldi. Ortak basın tolantısında ise Erdoğan "İlk buluşmamızda 22 belgeyi imzalamıştık. Bu defa 25 belgeye imzamızı attık" dedi. Erdoğan "Ülkelerimiz arasındaki dostlukla işbirliğimizin en güçlü bağı olarak dostluk köprüsünü ifade etmek istiyorum. Batı Trakya'daki soydaşlarımız ve Türkiye'deki Rum vatandaşlarımız her iki ülke arasındaki dostluk köprüsünün bir ifadesidir" diyen Erdoğan "İki ülkede azınlıkların müreffeh, mutlu hayat sürdürebilmesi dostluğumuzu daha da güçlü hale getirecektir" ifadelerini kullandı.

'GÜVEN BİNA EDİYORUZ'
Erdoğan Yunanistan'daki terör kampları ile ilgili bir soruya da "Terörle mücadele hepimizin ortak sorunudur. Kaldı ki Yunanistan da terörden çok çok sıkıntılar yaşamış ülkedir. Terörle mücadelede geçmişte Yunanistan'ın da çok ciddi sıkıntıları olduğunu biliyoruz. İlgili bakanlıklarımız bu konuda daha sık temas halinde olacaklar. Gerek İçişleri Bakanları gerekse Dışişleri Bakanlıkları ve polis teşkilatlarımız arasındaki işbirliği çok daha ileri noktada gelişecek ve teröre karşı da ortak mücadelenin adımlarını atacağız. Ekonomik bölgelerle alakalı olarak aramızda bu konu ile ilgili müşterek çalışmalar yapabileceklerimizi görüştük. Kazan kazan esasına dayalı olarak bu adımların Doğu Akdeniz'de atılmasının gereğini aramızda paylaştık konuştuk. Antonis Samaras da yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, Türk misafirperverliği için teşekkür etti. Samaras "Dikkatli adımlarla güven bina ediyoruz. Karşılıklı ilişkiler geliştiriyoruz. Bu semboliktir ve çünkü Türkler'in ve Yunanlılar'ın aynı masaya oturarak ortak bir yol bulma yeteneğimizi gösteriyor" dedi. Görüşmeye damgasını vuran konunun Yunanistan'da bulunan terör kampları oldu. Geçtiğimiz günlerde Erdoğan, Katar'da Samaras'tan terör kamplarının kapatılmasını ve teröristlerinin iadesini istemişti. Ancak Yunanistan bu kamplarla ilgili yalanlamada bulunmuştu. Erdoğan'ın bu kez mevkidaşına Lavrion kampında eğitim gören teröristlerin isimlerini ve terör kamplarındaki eğitim görüntülerini, örgütün üst düzey yöneticileri ile ilgili bilgileri verdiği öğrenildi. Erdoğan'ın kampların kapatılmasını ve teröristlerin Türkiye'ye iadesini de istediği kaydedildi.Erdoğan 1 Şubat'ta Amerikan Büyükelçiliği'ne yönelik terör saldırısı gerçekleştiren teröristin Lavrion Kampı'nda eğitim gördüğünü gösteren görüntüyü Samaras'a iletti. Erdoğan, Atina'da yapılması planlan caminin Türkiye tarafından yapılması isteğini tekrarladı. Görüşmede ayrıca Heybeliada Ruhban Okulu ve Batı Trakya'daki Türkler'in durumu da gündeme geldi. Erdoğan, Yunanistan'ın Batı Trakya'daki müftülerden sonra imamların tayin yoluyla belirlemesinin yanlışlığını dile getirdi. Batı Trakya Türk Azınlığı'nın görüşü bile alınmadan ekonomik tasarruf çerçevesinde 13 azınlık ilkokulunun faaliyetinin geçici olarak durdurulması da konuşulan konular arasında yer aldı. Samaras akşam saatlerinde Türkiye'den ayrıldı.

'KIBRIS SORUNUNU TARİHE GÖMELİM'
Kıbrıs sorununada değinen Erdoğan şunları söyledi. "Kıbrıs'taki bu sıkıntıları aşalım istiyoruz. Bu sorunu tarihe gömelim istiyoruz."

GÜL: KUZEY AKDENİZ BARIŞ SÜTUNU OLSUN

Samaras İstanbul'da dün ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Tarabya Köşkü'ndaki gğörüşmeye AB Bakanı Egemen Bağış ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile mevkidaşı Dimitris Avramopulos katıldı. Gül, Türkiye ile Yunanistan arasında daha da güçlenecek ilişkilerin, Kuzey Akdeniz'i Avrupa Birliği içinde bir barış, istikrar ve dostluk sütunu haline getirmesini temenni ettiğini kaydetti.

GREV AMBARGOSU
Yunan gazeteciler sendikasının iş bırakma eylemi, ziyaretin Yunan medyasından canlı olarak izlenmesini engelledi. Ziyaret öncesinde grev kararı alan Yunan Gazeteciler Sendikası, heyeti takip edecek gazetecilerin grevi kırmış sayılmayacaklarını ancak Samaras haberlerinin yerel 17.00'ye kadar ambargolu olacağını duyurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terörle mücadelede komşuyla ortak adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN