Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kasıt yok, karmaşa var'

Giriş Tarihi: 7.3.2013

Meclis Uludere alt komisyonu raporunu tamamladı. Raporda "kasıt yok" denirken "kurumlar arasında koordinasyonsuzluk ve yetki karmaşası" tespiti yapıldı

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 28 Aralık 2011'de 34 kişinin yaşamını yitirdiği bombalama olayının ardından Meclis İnsan Hakları'nı İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Uludere Alt Komisyonu, 15 aydır beklenen raporunu tamamladı. Alt komisyonun toplantısında taslak rapor, muhalefetin ret oyuna karşılık 5 AK Partili üyenin oylarıyla kabul edildi. Rapor önümüzdeki hafta ise İnsan Hakları Komisyonu'nda görüşülecek. Toplam 76 sayfadan oluşan raporun 62 sayfası Uludereliler, askeri ve sivil yetkililerle yapılan görüşmelerdeki ifadelere ayrılırken, komisyona geçtiğimiz günlerde özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gönderilen K.A isimli PKK'lının, kaçakçı grubun içinde 2 PKK'lının da yer aldığına ilişkin belge de raporda yer aldı. Raporda "kaçakçı gruplar içine PKK'lıların da sızabildiği" vurgulandı. Taslak raporda, "özür dilenmesi" yönünde herhangi bir ifade bulunmazken, Uluderelilere ödenen tazminatlarla, ölenlerin ailelerine bağlanan maaşlara vurgu yapıldı.

İHMAL VE HATA İFADESİ YOK

Komisyonda, MHP'li Atilla Kaya'nın, "devletin bilerek sivilleri bombalamayacağını, olayda herhangi bir kasıt olamayacağı ancak ihmalin vurgulanabileceği" yönelik sözleri üzerine AK Partili üyelerin "kasıt yok" ifadesinin raporda yer alması için önerge verdiği öğrenildi. Önergenin kabul edilmesiyle de, raporda "kasıt yok" ifadesi yer alırken, "ihmal" ve "hata" ifadeleri kullanılmadı. Raporda askeri ve diğer kurumlar arasındaki 'koordinasyonsuzluk' ve 'yetki karmaşası' vurgulanırken, ilk Heron görüntüleriyle bombalama arasında geçen 3.5 saatlik sürenin "daha geniş ve daha derin analiz edilebileceği" kaydedildi.

VALİLERİN YETKİSİ ARTSIN

Raporun öneriler bölümünde sınır güvenliği ve kaçakçılığının önlenmesine ilişkin öneriler de yer aldı. Yeni sınır kapılarının açılması, sınıra tel örgü ve elektronik kamera konulması önerilen rapordaki en çarpıcı öneri ise valilerle askeri birimler arasındaki koordinasyon noksanlığının giderilmesi için valilerin operasyon yetkisinin artırılması oldu. MHP'li Kaya raporu "fiyasko" olarak nitelendirirken CHP'li Levent Gök olayın adli bir vaka gibi gösterildiğini belirterek "Rapor insan hakları tarihine kara leke olarak geçti" dedi.

GÜLYAZILI ANNELERE 'BARIŞ' ÖDÜLÜ
Diyarbakır Tabip Odası (DTO), bu yılki "Barış Dostluk ve Demokrasi" ödülünün Şırnak'ın Uludere ilçesinde 9'u asker 10 kişinin şehit olduğu kazada yaralı askerlere yardım eden Gülyazı köyündeki annelere verilmesini kararlaştırdı. DTO Başkanı Kemal Karadaş, İlginçtir ki oraya koşanların içinde bombalamada ölen çocukların anneleri de yer alıyor" dedi. Ödül 9 martta Diyarbakır'da törenle verilecek. AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kasıt yok, karmaşa var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN