Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beklenti büyük, paket küçük

Giriş Tarihi: 8.3.2013

4'üncü Yargı Paketi'nden sadece örgüt propagandası için "şiddet" kriteri çıktı. Abdullah Öcalan'a "sayın" denmesi, "yakın tehlike" oluşturması halinde suç kabul edilecek

KCK davası tutuklularının önemli bölümünü serbest bırakacağı ve bu nedenle çözüm sürecinin önemli adımlarından biri olacağı konuşulan 4'üncü Yargı Paketi Meclis'e sevk edildi. Düzenlemelerden bazıları şöyle:
ŞİDDET KRİTERİ: Mevcut Terörle Mücadele Kanunu'nda "terör örgütünün propagandasını yapmak" cezalandırılıyor. Pakete göre örgütün propagandasının yapıldığının kabul edilebilmesi için söz ve davranışın cezalandırılması ancak, o söz ve davranışın "cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde" olması gerekecek. Şuçu işleyen basın kuruluşlarının sorumluları hakkındaki 10 bin güne kadar olan adli para cezasının üst sınırı 5 bin gün olacak.
KAPSAM GENİŞLEDİ: Mevcut yasada terör örgütünün propagandası, "örgüte ait amblem veya işaretlerin taşınması, slogan atılması, ses cihazlarıyla yayın yapılması veya örgüte ait amblem ve işaretlerin üzerinde bulunduğu üniformaların giyilmesi" suretiyle yapılabiliyor. Tasarı bu kapsama "örgüte ait resimlerle amblem ve işaretlerin asılması" ile "üzerinde örgüte ait resimlerin bulunduğu üniformaları" da aldı. Örneğin bir dernek Öcalan'ın posterini arka plana asarak basın toplantısı düzenlerse, yine bir kişi üzerine Deniz Gezmiş gibi isimlerin resimlerinin bulunduğu t-şort giyerse de örgüt propagandası yapmakla suçlanabilecek. Ancak bu durumda da suçun oluşmasıda "cebir, şiddet, tehdit veya bu yöntemleri teşvik" aranacak.
UZUN TUTUKLULUK YOK: Uzun tutukluluklara çözüm olabileceği konuşulan pakette, tutukluluk için sadece teknik düzenlemeler yapıldı. Buna göre tahliye talebi sadece savcının mütalaasıyla değerlendirilmeyecek sanık veya avukatının görüşleri de alınacak.
"SAYIN" OLACAK, "SANIK" OLMAYACAK: Pakete göre Öcalan'a "Sayın" denilmesi, "kamu düzeni açısından açık ve yakın bir tehlikeyi ortaya çıkaracaksa" suç olacak. Türkiye'nin AİHM'de "temel hak ve özgürlükler" nedeniyle mahkum olması halindeki yargılamanın yenilenmesi hükmü genişletildi. Ancak Öcalan'ın yeniden yargılanmasının önü açık hükümle kesildi.
İŞKENCEYE ZAMAN İŞLEMEYECEK: İşkence suçlarından görülen davalarda zamanaşımı süresi işlemeyecek. ancak hüküm geriye çalışmayacak.
GENERALLERE YENİDEN YARGILANMA YOLU:
AYİM'de görülen davalar nedeniyle devlet AİHM'de mahkum olursa yargılama yenilenmiyordu. Paket bu durumda davaların yenilenmesini öngörüyor.

220'DE SADECE AMAÇ DEĞİŞTİR
Paketin "Terör kurma ve üye olma"yı tanımlayan TCK'nın 220'nci maddesindeki değişiklik merakla bekleniyordu. Bu madde, "terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt üyesi gibi cezalandırılma"yı ve "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım etme"yi düzenliyordu. Değişiklik KCK davası tutuklularının bir bölümünün kaderini belirleyecekti. Paket bu unsurlarda bir değişiklik yapmadı. 220'nci maddede yapılan tek değişiklik "örgüt amacının propagandasının yapılması" oldu. Mevcut yasa "örgüt ve amacının propagandasının" yapılmasını cezalandırıyor. Tasarı ise "örgütün propagandasının "cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek ya da teşvik edecek şekilde" yapılmasını suç sayıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beklenti büyük, paket küçük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN