Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış için 21 Mart hazırlığı

Çözüm sürecinde 10 günlük kritik dönem başladı. Nevruz 42 ilde kutlanacak. Final 21 Mart'ta Diyarbakır'da. Öcalan'ın silah bırakma çağrısı burada yapılacak

Giriş Tarihi: 11.3.2013
Çözüm süreci açısından en kritik eşik olarak görülen 21 Mart için geri sayım başladı. İmralı mektuplarında ifade edilen takvimin işlemesi durumunda martta eylemsizlikte ilk adım atılacak. Bu aşamada silahlar tamamen bırakılmayacak ama tetiğe de basılmayacak. Mart 1993'te Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başlattığı süreç, ölümüyle son bulmuştu. 20 yıl aradan sonra yeniden çözüm ışığı görüldü. İmralı tutanakların sızmasıyla ilgili olarak yaşanan güven bunalımının aşılması için BDP ilk adımı atarak, notların sızdırılmasının sorumlusunu açıklayacak. BDP'nin "iyi niyet" çabası bununla da kalmayacak. PKK'nın elindeki kamu görevlilerini bu hafta serbest bırakması sağlanacak. BDP'li milletvekili Sebahat Tuncel başkanlığındaki heyet kamu sınıra yakın bir köyde tutulan görevlilerini Türkiye'ye getirecek. Kandil ve Avrupa kanadı mektuplarının bu hafta BDP'ye ulaşması bekleniyor. BDP'nin, kendi görüşlerini de içeren yazılı metnin İmralı'ya gönderilmesi için Adalet Bakanlığı'na iletmesi bekleniyor. Bu cevapların ivedi olarak Öcalan'a gönderilmesi istenecek. 21 Mart Nevruz Bayramı'nda silahların susması çağrısı için İmralı'ya üçüncü ziyaretin yapılması gerekiyor. BDP, İmralı'ya gidecek üçüncü heyet için de çalışmalara başladı. İkinci ziyareti gerçekleştiren BDP'li Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan'ın aralarında yer aldığı başvuru listesinin İmralı'ya gitme talebiyle Adalet Bakanlığı'na iletilmesi bekleniyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "sızma olayı" nedeniyle bu isimleri veto edebileceği ihtimaline karşı yedek liste de hazırlanacak.

FİNAL DİYARBAKIR'DA

BDP'liler, Öcalan'ın silah bırakma için tarih olarak verdiği 21 Mart Nevruz Bayramı'nı hafta sonundan itibaren Türkiye'nin dört bir yanındaki kutlamalara katılacak. 42 il ve 130 ilçede yapılacak Nevruz törenlerinin finali 21 Mart'ta Diyarbakır'da yapılacak. Sürecin aksamadan işlemesi durumunda İmralı'dan alınacak nihai yol haritası, Diyarbakır'daki Nevruz'da kamuoyuna açıklanacak. Diyarbakır'daki Nevruz'da 5 bin partili görev yapacak. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "8 Mart kutlamaları sorunsuz, en güzel şekilde geçti. İnşallah 21 Mart da öyle geçecek" dedi.

'PROVOKASYONLARA AÇIK BİR SÜREÇ'
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Eş Başkan Gültan Kışanak, DTK Genel Başkanı Ahmet Türk ve yardımcısı Aysel Tuğluk Diyarbakır'da Nevruz ile ilgili basın açıklaması yaptı. Demirtaş, "Umut ve kaygı birlikte yürüdüğü oranda çözüm mümkün olacaktır. Süreç her türlü gerilime ve provokasyonlara açık olabilir, ama biz açık ve şeffaf bir tartışma ile sürece yaklaşacağız" dedi. Türk ise PKK'nın kaçırdığı görevliliren teslim alınması için hazırlıkların tamamlandığı kaydederek, "Nevruzu yeni bir sürecin, dönemin başlangıcı ve müjdecisi olarak değerlendiriyoruz" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış için 21 Mart hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN