Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Başkanlığa yüzde 35 destek var'

Giriş Tarihi: 11.3.2013
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Başkanlık sistemi; siyasi istikrarı temin, güçlü istikrarı tesis, etkin bir yasama ve denetim, bağımsız bir yasamayı tesis için şart olan bir sistemdir" dedi. Bozdağ, Kanal 24 televizyonunun canlı yayınında şu değerlendirmelerde bulundu.
AK Parti'nin ortaya koyduğu başkanlık sisteminin üniter yapıyı koruyan bir sistem olduğu çok açık. Kamuoyu desteği de hiç olmadığı kadar üst düzeyde. Halkın bu konudaki desteği her geçen gün artıyor, şu anda yüzde 35'lerin üzerinde bu sisteme destek var. Kararsızlık daha yüksek, bu konuda bilgi eksikliğinin olduğu çok açık, tartışmaların bunu gidereceği çok açık olarak gözüküyor.
'Türkiye'de yasama, yürütme ayrıdır' deniyor. Kağıt üzerinde ayrı ama fiilen bu kocaman bir yalandır. Çünkü yasama, yürütmenin her daim emrindedir. Şu anda öyle, dün de öyleydi, bu sistem devam ettiği sürece öyle olacak.
Etkin bir denetim, güçlü bir yasama, yürütmeye karşı tam bağımsız bir yapı olsun diye bu sistemin gelmesini istiyoruz. Şu anda AK Parti çok güçlü bir noktada. Yasama, yürütme her açıdan güçlü. Biz bunu Türkiye için istiyoruz.
CHP ve MHP halkın talebine rağmen destek vermedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşme talebine üç defa "hayır" dedi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da 1 yılı aşkın süredir birlikte çalışma konusunda bir yaklaşım sergilemedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başkanlığa yüzde 35 destek var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN