Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dersim üstündeki örtü kalkacak'

Giriş Tarihi: 11.3.2013

Dersim'de 1937/38'de yaşanan olayların aydınlatılması için akademisyen, sanatçı, yazar, hukukçu ve insan hakları savunucularından oluşan "Ortak Bellek Platformu" çalışmasına start verdi

Dersim olaylarının tüm yönleriyle araştırılması için, Dersimli hukukçu, akademisyen, sanatçı, yazar ve insan hakları savunucular tarafından kurulan "Dersim 37/38 Ortak Bellek Platformu" çalışmalarına başladı. Merkezi Ankara'da olan platform bu hedefle mevcut diğer oluşumları da tek çatı altında birleştirmeyi amaçlıyor.

BAĞIMSIZ PLATFORM

Platformdan yapılan açıklamada, "Devletin soykırım suçundan yargılanması talebiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşınan Dersim 1937-38'in tüm yönleriyle araştırılması, gerçeklerin tahrif edilmesinin önüne geçilmesi, bilgi kirliliği ve dezenformasyon çabalarına karşı birbirinden ayrı süren çalışmaların ortaklaştırılması, ortaya çıkan ve çıkarılacak belgelerin bir araya getirileceği arşiv ve dokümantasyon merkezinin kurulması kaçınılmaz ve ertelenemez bir görevdir" denildi. Dersimli hukukçu, akademisyen, sanatçı, yazar ve insan hakları savunucularının ilki 2 Haziran 2012, ikincisi de 1 Aralık 2012'de olmak üzere biraraya geldikleri hatırlatılan açıklamada, "Bağımsız bir çalışmayla Dersim 1937-38'in üzerindeki örtüyü kaldırma kararı alındığı. Bu amaçla da katkı vermek isteyen kişi ve kurumlara açık olmak üzere "Dersim 37/38 Ortak Bellek Platformu' oluşturulduğu" vurgulandı.

SANATÇILAR DA VAR

Platformun bünyesinde ayrıca ilgili meslek alanlarından katılımcılarla Araştırma Komisyonu, Hukuk Komisyonu, Basın ve İletişim Komisyonu, Mali Komisyon ve Kültür ve Sanat Komisyonu'nun da kurulduğu belirtildi. Platformun Yürütme Kurulu ise şu isimlerden oluşuyor: "Ahmet Cihan, Ali Polat, Ali Sarıgül, Ali Tutay, Bülent Akdağ, Emrah Öner, Fatma Kalsen, Gülşen Erenler Çakar, Hüseyin Ayrılmaz, İsmet Demirdöğen, Kazım Dağdeviren, Kazım Genç, Mesut Özcan, Murat Işık, Vicdan Baykara Yaşar Kılavuz, Zübeyde Kılıç."

ABD'DE 3'ÜNCÜ CEM
Türk-Amerikan toplumunun Alevi üyeleri, Pir Sultan Abdal Derneği Amerika Şubesi'nin 3. kuruluş yıl dönümünde panel, cem ve konser düzenledi. New Jersey eyaleti Rochelle Park'ta düzenlenen etkinlikte, Dertli Divani mahlası ile tanınan Alevi Dedesi Veli Aykut, konuşma yaptı. Dernek Başkanı Zeki Yeşilyurt, bir cemevi için çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dersim üstündeki örtü kalkacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN