Cilvegözü emrini Suriyeli subay verdi

Cilvegözü sınır kapısında 17 kişinin yaşamına mal olan bombalı saldırının emrini Suriyeli üst düzey subay Ebu Şufetir'in verdiği, TNT'leri ise Suriye istihbaratının sağladığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 12.3.2013
Hatay'ın Cilvegözü Sınır Kapısı'nda bombalı araçla düzenlenen ve 17 kişinin ölümü ile 4'ü Türk 26 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırının emrinin Suriye Ordusu'nda görevli Ebu Şufetir isimli üst düzey bir subaydan geldiği öğrenildi. Suriyeliler Hatay'dan yeniden Suriye'ye kaçmak isterken sınırda yakalandı. 11 Şubat günü Özgür Suriye Ordusu üst düzey yöneticilerinin sınırın tampon bölgesinde toplantı yaptığı sırada bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının faillerini EGM İstihbarat ve Terör Daire Başkanlığı ile Hatay Emniyet ortak tespit etti. Eylemin arkasından Suriye Gizli Servisi El-Muhaberat ile Suriye Ordusu'ndan üst rütbeli bir subay çıktı. Soruşturmada bombalı saldırıyı organize eden ve bombalı araçta bulunan 2 kişinin de aralarında bulunduğu 8 kişi yakalandı. Emniyette sorgulanan 5 Suriyeli'den 4'ünün eylemle "direkt" bağlantısı olduğu tespit edildi. Bir Türk vatandaşının ise Suriyeli eylemcilere "yardım-yataklık" ettikleri öne sürüldü. Planlı istihbarat çalışmasında bombalı araçta bulunan Suriye uyruklu karı-koca ile saldırıyı organize eden Suriyeli'nin eylemden sonra Hatay'a geçtikleri ve sınırdan tekrar Suriye'ye çıkmak istedikleri sırada yakalandıkları anlaşıldı.

EMRİ ŞUFETİR VERDİ

Saldırının "iki" numaralı faili olan ve adı açıklanmayan Suriyeli, "Eylem talimatını Suriye Ordusu'ndan üst rütbeli bir subay verdi. 40 kilo civarındaki TNT patlayıcı ve düzeneğini ise El-Muhaberat ajanlarından temin ettik. Üst rütbeli subay ve El-Muhaberat ile bağlantıyı aradığınız kişi sağlıyordu. O her şeyi planladı biz yardımlar dağıtılırken araçtan ayrılıp bombayı uzaktan kumanda ile patlattık" diye itirafta bulundu. Cilvegözü saldırısının emrini veren Suriyeli komutanın Ebu Şufetir olarak da bilinen Amid Hawash olduğu ileri sürüldü.

4 SURİYELİ , 1 TÜRK TUTUKLANDI
Suriyeli zanlıların Esad'a bağlı Suriye Ordusu dışında El-Muhaberat'la bağlantılarını ortaya koyan bilgilere ulaşıldı. 3 Türk'ün "irtibatlı" oldukları Suriyeliler ile daha önce ticaret yaptıkları için çok sık görüştükleri ve onları zaman zaman evlerinde misafir ettikleri iddia edildi. Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesi gereği Adana Yetkili Savcılığı tarafından ifadeleri alındıktan sonra mahkemeye sevkedilen Suriye uyruklu Y.B., eşi Z.Ş., A.B., İ.Z. ile Türk uyruklu R.B. "Ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozmak ve 17 kişiyi öldürmek" suçlarından tutuklanarak, Adana Kürkçüler E Tipi Ceza ve İnfaz Kurumu'na gönderildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cilvegözü emrini Suriyeli subay verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN