İsveç 'stratejik ortak'

Giriş Tarihi: 13.3.2013

Cumhurbaşkanı Gül ile İsveç Başbakanı Reinfeldt'in görüşmesi sırasında iki ülke arasında "Stratejik Ortaklık Belgesi" imzalandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç Kralı'nın davetlisi olarak gerçekleştirdiği ziyaretin ikinci gününde dün İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile bir araya geldi. İki ülke arasında Stratejik Ortaklık Belgesi imzalarken İsveç tarafı Türkiye'nin AB üyeliğinin güçlü bir şekilde desteklendiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül ile İsveç Başbakanı Reinfeldt, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

AB SÜRECİNE DESTEK
İmzalanan stratejik ortaklık belgesiyle ülkeler arasında daha derin işbirliği kurulması yolunda adım atıldığını kaydeden Reinfeldt, "İsveç, Türkiye'nin AB üyeliğini tamamen desteklemektedir. Türkiye'nin üyeliğinin stratejik ve ekonomik değerinin bugün her dönemden fazla olduğuna inanıyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Gül ise Avrupa'nın teröre karşı tutumunu eleştirirken "Avrupa'nın demokrasi, insan hakları, ifade hürriyeti ve standartları çok yüksek. Maalesef zaman zaman teröristler bunu istismar ediyorlar" ifadelerini kullandı. Gül, "Türkiye'nin AB ile ilişkileri bizim açımızdan stratejiktir. Bu müzakere sürecini biz muhakkak tamamlamak istiyoruz" dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in ortak basın toplantısı öncesi imzaladığı "Türkiyeİsveç Stratejik Ortaklık Belgesi"nde, İsveç ve Türkiye'nin küresel alanda iki aktif oyuncu olduğunun ve işbirliğinin öneminin altı çiziliyor. İki ülkenin ortak ilgi alanlarının tespiti ve işbirliğinin geliştirilmesinin ele alındığı belgede, süregelen köklü ilişkilerin daha da derinleştirilmesi öngörülüyor.

ALTIN MOZAİKLERİN ALTINDA ÖĞLE YEMEĞİ
Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül dün Stockholm Belediye Meclisi tarafından onurlarına verilen öğle yemeğine katıldı. Yemeğin verildiği, duvarlarında İsveç tarihine ait motifleri barındıran mozaikler bulunan "Altın Salon"un isminin, duvar kaplamalarında yaklaşık 10 kilogram altın kullanılmasından aldığı öğrenildi. Gül çifti Kral ve Kraliçe ile birlikte Kraliyet Mühendislik Bilimleri Akademisi Bilim ve Teknoloji Müzesi'ni de gezdi. Stockholm Üniversitesi Türk Araştırmaları Enstitüsü'nün resmi açılışı da törenle gerçekleştirildi. Tören öncesinde Lijekrona Dörtlüsü aralarında Mozart'ın 'Türk Marşı'nın da bulunduğu klasik müzik eserlerinden oluşan bir dinleti sundu.

PEKİNEL KARDEŞLERİ DİNLEDİLER
Cumhurbaşkanı Gül ve Eşi Hayrünnisa Gül, İsveç Kralı Gustov ve eşi Kraliçe Silvia onuruna dün akşam bir resepsiyon verdi. Resepsiyon öncesinde dünyaca ünlü Türk piyanistler Güher ve Süher Pekinel kardeşler konser verdi. Resepsiyona bakanlar, milletvekilleri ve iş adamları katıldı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsveç 'stratejik ortak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN