Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık özgürler

PKK, elindeki 5'i asker 8 kamu görevlisini, Kuzey Irak'ta teslim etti. Kamu görevlilerini Habur'da aileleri karşıladı. Kaymakam adayı Erenoğlu "Biz bu zor süreçte vatanımız milletimiz için hayırlı olan duruşu koruduk" dedi

PKK'nın çeşitli tarihlerde kaçırdığı 8 kamu görevlisi, dün örgütün Zap kampı yakınlarında, Türkiye'den giden heyete teslim edilerek serbest bırakıldı. Buluşma noktasında çok sayıda gazeteci bulunması nedeniyle süreç yaklaşık bir saat uzadı. PKK'lı grubun başında Reşadiye'de 7 askerin şehit edildiği saldırının emrini veren 'Baver' kod adlı terörist Süleyman Şahin vardı. Serbest bırakılan 8 kişi, ayrılırken Şahin ile tokalaşmadı. "Arkadaşlarımızla böyle karar aldık" diyen kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, "Biz bu süreçte doğru pozisyon almaya çalıştık, ailelerimize kavuştuğumuz için mutluyuz" diye konuştu. Kaçırılanlar Habur Sınır Kapısı'nda aileleriyle buluştu. İki yıl sonra annesinin öldüğünü öğrenen uzman çavuş Zihni Koç sevinci ve hüznü birlikte yaşadı. PKK'nın Doğu ve Güneydoğu'da çeşitli tarihlerde yol kesip kaçırdığı ve aylardır elinde tuttuğu kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, polis memuru Nadir Özgen, astsubay Abdullah Söpçeler, uzman çavuşlar Zihni Koç ve Kemal Ekinci, erler Hadi Gizli, Ramazan Başaran ve Reşat Çeçan'ı almak üzere Kuzey Irak'a giden 6 kişilik heyet, sabah saatlerinde örgütün Zap Kampı'nın bulunduğu bölgeye doğru yola çıktı. Heyet saat 09.00 sıralarında Çemço Tepesi mevkisindeki buluşma noktasına ulaştı. Ancak alanda çok fazla gazeteci bulunduğu gerekçesiyle buluşma yaklaşık bir saat gecikmeli olarak gerçekleşti.DOĞRU POZİSYON ALMAYA ÇALIŞTIK

Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu yaptığı açıklamada, "Yaklaşık iki yıl bu çatışma koşullarında, bu doğada zor geçti. Biz bu süreçte doğru pozisyon almaya çalıştık. Adeta Sırat Köprüsü'nden geçtik. Bizim bulunduğumuz sürede lojistik sıkıntı ve sağlık sorunumuz da olsa biz vatanımız, milletimiz için hayırlı olan duruşu koruduk. Dağ koşullarında en büyük sıkıntımız haber almaktı. Elimizde zor çeken bir radyomuz vardı. Ailemize kavuştuğumuz için mutluyuz" diye konuştu. Kamu görevlileri ve heyet, peşmergelerin korumasında önce Zaho'ya oradan da konvoy halinde Habur Sınır Kapısı'na ulaştı. Habur Mülki İdare Amirliği Binası'nda, savcılık işlemleri ve sağlık kontrolünün ardından aileleriyle buluşma sırasında duygusal anlar yaşandı. Yaklaşık 2 yıl sonra gelen kavuşmada kimse gözyaşlarını tutamadı. Daha sonra kamu görevlileri ve aileleri helikopterle evlerine gitmek üzere Habur'dan ayrıldı.

HAVAYI YUMUŞATACAKTIR

Kaçırılan kamu görevlilerini teslim alan heyette yer alan MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, "Kaçırılan kamu görevlilerini sağlık raporlarıyla teslim ettiler" diyerek şunları söyledi: "Biri kaymakam adayı, 6 asker ve 1 polis toplam sekiz kişi bize sağlık raporlarıyla teslim edildi. Kötü bir muameleye kaldıklarını söylemediler. Barış sürecinin önemli bir adımlarından birini atmış olduk. Bir daha inşallah kardeşin kardeşe kurşun sıktığı bir ortamı yaşamayız. Bahar geldi, barış da gelir inşallah. Sevinçliyiz. Çözüm sürecinde etkili olacaktır, havayı yumuşayacaktır." İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise "Yol boyunca Bölgesel Kürt Yönetimi güçleri bizi korudu. Kamu görevlileri başka bir ayrı araçlardalar" ifadelerini kullandı. Yaşananları, "Önemli bir olay, mutlu bir an" diye özetleyen Türkdoğan, "Bu olayın barış sürecine katkı sunacağını düşünüyorum. Sürece olumlu katkı sağlayacaktır bu süreç. Taraflar çok olumlu davrandı" dedi. Daha sonra kamu görevlileri memleketlerine doğru yola çıktı. Şanlıurfa'da zılgıtlarla karşılanan Reşat Çecan, önce yatalak olan dedesi Ramazan Çecan'ın elini öperek, evine adım attı. Ankara'ya gelen kaymakam adayı Kenan Erenoğlu ile uzman çavuş Zihni Koç, havalanında sevgi gösterisiyle karşılandı. Uzman Çavuş Kemal Ekinci Gaziantep'teki yakınlarına kavuştu. Polis memuru Nadir Özgen uçakla geldiği İzmir'de Aydın Vali Yardımcısı tarafından karşılandı. Uçakla İstanbul'a gelen Astsubay Abdullah Söpçeler ise karayoluyla memleketi Kırklareli'ne doğru hareket etti.

613 gün
Ramazan Başaran, Diyarbakır- Bingöl karayolunda 6 Ağustos 2011'de kaçırıldı.

613 gün
Hadi Gizli, Diyarbakır- Bingöl karayolunda 6 Ağustos 2011'de kaçırıldı.

640 gün
Astsubay Abdullah Söpçeler, Diyarbakır-Lice karayolunda 9 Temmuz 2011'de kaçırıldı.

607 gün
Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, Muş- Diyarbakır arasında 12 Ağustos 2011'de kaçırıldı.

559 gün
Polis memuru Kemal Ekinci, Şırnak'ta 1 Ekim 2011'de kaçırıldı.

579 gün
Polis memuru Nadir Özgen: Van'ın Çatak ilçesinde 10 Eylül 2011'de kaçırıldı.

640 gün
Uzman Çavuş Zihni Koç, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 9 Temmuz 2011'de kaçırıldı. Koç, dün ailesine kavuşurken, annesi Gülsüm Koç'un ölüm haberiyle büyük üzüntü yaşadı.

613 gün
Reşat Çeçan, Diyarbakır- Bingöl karayolunda 6 Ağustos 2011'de kaçırıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık özgürler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN