Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asker Reşat Çeçan zılgıtlarla karşılandı

Terör örgütü PKK tarafından serbest bırakılan kamu görevlilerinden Reşat Çeçan Şanlıurfa'daki baba ocağında zılgıtlarla karşılandı.

Giriş Tarihi: 14.3.2013 15:58
BDP milletvekilleri ile İHD ile Mazlum-Der temsilcileri PKK'nın elindeki biri kaymakam sekiz kamu görevlisini teslim almasının ardından Habur Sınır Kapısında bekleyen Çeçan ailesi, oğullarına kavuşmanın sevincini yaşıyor. Helikopterle Diyarbakır'a götürülen Reşat Çeçan daha sonra karayoluyla Şanlıurfa'ya getirildi. Şanlıurfa'da önce 20. Zırhlı Tugay Komutanlığına götürülen Reşat Çeçan, buradan ailesi ve akrabalarının oluşturduğu konvoyla baba ocağına geldi. Reşat Çeçan'ın dedesi torununu görünce gözyaşlarına boğuldu.

Kapıda dakikalarca bekleyen Çeçan ailesi, Reşat Çeçan'ı zılgıtlarla ve alkışlarla karşıladı. Önce hasta dedesinin elini öpen Reşat Çeçan, evine kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Reşat Çeçan'ın akrabaları Çeçan'a sarılmak için adet yarışırken aile duygulu anlar yaşadı.

'ARTIK CENAZELERİ BEKLEMEYECEĞİZ BARIŞ GELECEK'

Baba Cemal Çeçan, 2 gündür Habur Sınır Kapısı'nda beklediklerini bugün öğlen saatlerinde oğullarına kavuştuklarını söyledi. Habur Sınır Kapısı'nda oğullarına kavuştuktan sonra önce Mardin'e daha sonra Diyarbakır'a gittiklerini belirten baba Çeçan, 'Önceki gün haberi aldıktan sonra dün sabah 06.00'dan itibaren sınır kapısında beklemeye başladık. Daha sonra bize bugün alamayacaklarımızı söylediler. 2 gün boyunca bekledik. Bugün oğlumuza kavuştuğumuzda hem güldük, hem ağladık hem de çok mutlu olduk. Bugün çok mutlu ve sevinçliyiz. Hepimizin gözaydın olsun. Artık cenazeleri beklemeyeceğiz. Barış gelecek artık. Ben annelere sesleniyorum. Bu süreç içerisinde herkes bize destek çıksın. Bize yani Türkiye'ye destek olsunlar. Herkes bu sürece el atsın ve barış olsun. Anneler artık ağlamasın, annelerin gözünde yaş kalmadı' dedi.
PKK tarafından kaçırılan oğlunun yolunu 8 aydır gözleyen anne Fatma Çeçan da, 'Oğlumun gelmesinden çok barışın gelmesi önemli. Herkese çok teşekkür ediyorum' dedi.

Reşat Çeçan'ın eve dönmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen kız kardeşleri ağabeylerine sarılarak ağladı.

EVİNDE KURBAN KESİLDİ

PKK tarafından 8 ay önce kaçırılan ve dün serbest bırakılan Reşat Çeçan'ın evinde kurban kesildi. 8 aydır PKK'nın elinde bulunan ve dün serbest bırakılan Reşat Çeçan'ın ailesi, oğullarının sağ salim evine gelmesinden ötürü kurban kesti. Kesilen kurbanın kanı da, Reşat Çeçan'ın alnına sürüldü. Barış çağrıları yapan anne Emine Çeçan, artık kimsenin ölmemesini dileyerek, 'Artık kan dökülmesin. Barış olsun, barışa vesile olan herkesten Allah razı olsun' dedi.

Akrabalarıyla birlikte evin çatısında kesilen kurbanı izleyen Reşat Çeçan da duygusal anlar yaşadı. Yaklaşık 10 kişinin zapt ettiği büyükbaş hayvan, okunan duaların ardından kesildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asker Reşat Çeçan zılgıtlarla karşılandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN