Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hukuk ve demokratik standartlar yükselecek'

Giriş Tarihi: 14.3.2013
İsveç'e yaptığı devlet ziyareti kapsamında İsveç Parlamentosu'na hitap eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül daha sonra milletvekillerinin sorularını cevapladı. Türk asıllı parlamenter Yılmaz Kerimo'nun, azınlık hakları ile ilgili sorusuna, "Sizler uzaktasınız. Bazen imajlarla gerçekler arasında çok fark vardır. Gidip gelirseniz, Türkiye'nin gerçeğinin ne olduğunu herkes görecektir" yanıtı veren Gül, şu açıklamaları yaptı:
Bazı dönemlerde, zaman zaman sıkıntılar olmuştur ama sadece Süryanilerle ilgili değil, bütün vatandaşlarımız ile ilgili sıkıntılar olmuştur.
Türkiye'de çok köklü reformlar yapılmaktadır. Demokrasi, hukuk, insan hakları standartlarını sürekli yükseltiyoruz. Eskiden tabu olan, yasak bildiğimiz birçok şey bugün günümüzün bir parçası.
(Mor Gabriel kilisesi işgal altında) dediniz. Orada çevresindeki bazı arazilerin kiliseyi mi ait, yoksa Hazineye mi ait olduğuyla ilgili bir dava vardır. Kilise açıktır. Kilisenin kapalı olduğunu söylerseniz yanlış bir imaj vermiş olursunuz.
(Türkiye'nin AB üyeliği) Müzakere sürecini tekrar canlandırmamız gerekir. Avrupa'nın Türkiye'den uzaklaşması stratejik bir miyopluk olacaktır. (Çözüm süreci) Eğer terör ve şiddet olmasaydı, demokrasi standartları çok daha yüksek seviyeye gelir ve Kürt sorununu halletmiş olabilirdik ama terör ve şiddet olunca ister istemez güvenlik politikalarını uygulamak durumundasınız.
Bu sürecin sonunda şunu arzu ediyoruz; silahlardan tamamen vazgeçilmesi ve Türkiye'nin hukuk ve demokratik standartların yükseltilmesi. Bu çerçeve içerisinde bütün Kürt vatandaşlarımızın dile getirdiği bu sorunların hepsinin çözüleceğine inanıyorum.
Öcalan,mahkemelerde yargılanmıştır ve neticede mahkum edilmiştir. Cezasını şu anda çekmektedir. Onun da bir mahkum olarak hakları neyse onlar zaten kendisine verilmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu veya herhangi bir toplumdan tecrit edilme gibi sorunu yoktur. Kitap, gazete, televizyon bunları takip edebilmektedir. O mahkumiyetini çekmeye devam edecek. Uppsala Kalesi'nde Osmanlı'ya ait kitap ve el yazmalarını inceleyen Gül, koruma ekibinde yer alan ve kaza sonucu hayatını kaybeden İsveçli polisin eşi Helena Eriksson'a da taziye mesajı gönderdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hukuk ve demokratik standartlar yükselecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN