Kongre'ye jet yanıt: İzahat borcumuz yok

Başbakan Erdoğan'ın sözlerine ABD Kongresi'nden gelen Siyonizm sitemine Bakan Davutoğlu yanıt verdi: Kimseye izahat borcumuz yok. Bu konudaki tutumumuz belli

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Kongresi'nden gelen siyonizm sitemine karşı, "Kimseye izahat borcumuz yok" dedi. Davutoğlu dün Romanya Dışişleri Bakanı Titus Corlatean'ı ağırladı. Ortak basın toplantısında Davutoğlu'na ABD Kongresi'nden bazı üyelerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Siyonizmi eleştirdiği için gönderdiği mektup anımsatıldı. Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Türkiye ziyareti sırasında, Türkiye'nin bu konudaki bakış açısını aktardığını söyledi. Birçok yerden değişik tepkiler gelebileceğini ifade eden Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'ın geçmiş konuşmaları ve bahse konu konuşma da ele alındığında belki de dünyada antisemitizme dönük en net açıklamalarda bulunan liderlerden birinin Başbakan Erdoğan olduğundan kimsenin şüphe duymaması gerektiğini söyledi. Davutoğlu, şöyle devam etti: "Bu konularda tutumumuz açıktır, antisemitizme karşıyız. Ancak İsrail'in bölgedeki yayılmacı politikalarına ve bu politikalara dayalı saldırgan tutumuna da her zaman en gür sesle karşı çıktık, çıkmaya devam ederiz. Bundan kimsenin tereddüdü olmasın. Türkiye bu anlamda hiç kimseye bir izahat borcu olmayan bir tarihi sicile sahiptir. Avrupa'da gettolar, Holocaust yaşanırken, son 600 yıl içinde ülkemiz her tür Yahudi cemaati için bir sığınak olmuştur. Bundan sonra da insan hakları konusunda sıkıntı çeken her topluma kapımız açıktır. Kimse bu konuları istismar ederek Türkiye'nin bu bembeyaz siciline leke getirmeye çalışmamalıdır. Yine kimse bu tür yollarla İsrail'in son derece saldırgan tutumunu tecviz etmeye ve onu mazur göstermeye de gayret etmemelidir." Davutoğlu önceki gün telefonla görüştüğü Kerry ile ağırlıklı olarak Suriye'deki son durumu masaya yatırdı. Yaklaşık 20 dakika süren görüşmede Kerry, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki izlenimlerini aktardı. Bu ülkelerin Suriye krizinin bölgeye yayılmasından büyük endişe duyduğunu gördüğünü aktaran Kerry, kanın durması için girişimlerin sürdüğüne işaret etti. Davutoğlu Türkiye sınırından geçmek isteyenlerin sayısının her geçen gün arttığını belirterek, krizin uzamasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Kerry'nin talebi üzerine dün tekrar telefonla görüşen iki bakan, Suriye ve bölgesel konuları ele almayı sürdürdü. İki bakanın bölgedeki gelişmelerin hızı çerçevesinde bu tür danışmaların sık aralıklarla tekrarlanmasında fayda bulunduğunu ifade ettikleri öğrenildi. Davutoğlu dün BM'nin İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos'u da makamında kabul etti. Görüşmede Suriye'deki insani durum ve BM ile Türkiye arasındaki işbirliği olanakları ele alındı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, akşam saatlerinde ise Diyarbakır'a gitti. Diyarbakır'da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir tarafından karşılanan Davutoğlu, STK temsilcileri ile yemek yedi.

İsrail Türkiye'yi şikâyet edecek
İsrail, Türkiye'nin özür ve tazminat şartlarının sağlandığını ancak Ankara'nın buna karşın harekete geçmediği düşüncesinde. Bu kaygısını ABD Başkanı Barack Obama'nın Filistin ziyaretinde aktarmaya hazırlanan İsrail'e göre, "Ankara çözüm istemiyor." Türkiye'nin özellikle abluka konusundaki ısrarına, "Büyük soruna odaklanmayın, bizim sorunumuz o değil" mesajını gönderen İsrail, hükümetin kurulmasının ardından bu sürecin hızlanmasını bekliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kongre'ye jet yanıt: İzahat borcumuz yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN