'Yolun yarısı geçildi'

BDP ve 'in 3'er, Avrupa kanadının 7 sayfalık mektubu tek zarfta İmralı'ya ulaştı. BDP Genel Başkanı Demirtaş "Yolun yarısı geçildi. Mektuplar hükümete süreç için destektir. Tereddütsüz sürecin arkasındayız" dedi

Giriş Tarihi: 17.3.2013
BDP Genel Başkanı dün gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Demirtaş, BDP ve 'in 3'er, Avrupa kanadının da 7 olmak üzere toplam 13 sayfalık 3 mektubun tek zarfla önceki akşam İmralı'ya ulaştığını söyleyerek, "Muhtemelen Öcalan'ın yanıtı Nevruz'da okunacak. Kimin okuyacağı belli değil. Belki Öcalan 'şu kişi okusun' der, belki biz seçeriz. Leyla Zana da okuyabilir. Sürece yönelik asıl metin 21 Mart'ta okunur" dedi. BDP'nin mektubunu anlatan Demirtaş, şunları söyledi:

SÜRECİN ARKASINDAYIZ: BDP, DTK ve görüştüğümüz tüm çevrelerin ortak kanaati tümüyle, tereddütsüz bir şekilde sürecin arkasında. Sürecin ilerlemesi için üzerimize düşen rolü, tüm misyonu, görevi yürüteceğiz. Mektubumuz sadece Öcalan'a yönelik değil, hükümete de süreci yürütmesi, ilerletmesi açısından bir destektir.

HERKES BARIŞA HASRET: Eylemsizlik, silah meselesi, geri çekilme önemli konular. Stratejik bir değişim dönemine giriyoruz. Hükümette ciddi kişilerin açıklamaları, sayın Davutoğlu'nun Diyarbakır ziyareti stratejik değişimi gösteriyor. Kürtler barışa büyük hasret duyuyor, Türkiye'de herkes bunu istiyor.

HEYETİ BİLDİRDİK:Üçüncü heyete ilişkin görüşleri Adalet Bakanlığı'na ilettik. Eşbaşkanların içinde olduğu bir heyet öneriyoruz. İkinci heyetteki isimler arasında eş başkanlardan biri de olabilir. Herkesin kazanabileceği bir süreçteyiz. Gelinen nokta yolun yarısıdır. 8 kamu görevlisi bırakıldı, sonraki yarısında halkın inanacağı, güveneceği adımların atılması gerekiyor. Artık bazı tabular yıkıldı. Toplumsal vicdan her yerde var.

SİLAH SATANLAR...: Silah tüccarları mutlaka PKK'ya silah satıyor. Türkiye'ye silah satanlar da savaşmasını isteyecek. Uluslar arası güçler rahatsız oluyor diye süreçten vazgeçilmez.

4. YARGI PAKETİ:Beklentimiz sadece KCK tutuklularının çıkması değil. Biz bağımsız, tarafsız bir yargı paketi istiyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yolun yarısı geçildi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN