Alman medyası Maraş'ı kaşıyor

Giriş Tarihi: 18.3.2013

Almanya'nın gazetesinde yer alan haberde, 'in Kahramanmaraş'ta bulunan Alman askerlerine küfür ettiği öne sürüldü

Almanya'da pazar günleri yayınlanan Gazetesi, Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'nin şubat ayında Kahramanmaraş'ı ziyareti sırasında yolu kapatan Alman askerlerine 5. Zırhlı Tugay Komutanı 'in küfrettiğini iddia etti. Gazete, patriot füzeleri nedeniyle Kahramanmaraş'ta bulunan Almanya askerlerini ziyareti sırasında Savunma Bakanı de Maiziere'nin geçişi sırasında yolu kapatan Alman askerlerine kızan Tuğgeneral Güneş'in, aracından hızla inip, bağırarak Alman askerlerin üzerine yürüdüğünü ve "s...r git" dediğini yazdı. 23 Şubat'ta yaşanan olayla ilgili Alman askeri birimlerinin tuttuğu rapora ulaştıklarını yazan Bild am Sonntag Gazetesi olayın yaşandığı yerin krokisini de çizerek, küfür olayını duyurdu. Kahramanmaraş'taki Gazi Kışlası önünde meydana gelen olayda, Türk askerlerinin Almanya Savunma Bakanı konvoyuna 10 santimetre kalıncaya kadar yaklaştığı belirtiliyor.

ÖNCE RAPOR ÇIKTI
Konuya ilişkin daha önce Alman hükümetinin ordu sorumlusu Hellmut Königshaus'un raporu Türk ve Alman basınına yansımıştı. Raporda Türklerin Alman askerlerine "istenmeyen misafir" gibi davrandığı öne sürüldü, Alman askerlerinin Türk tarafından "yardımcı olmuyorlar" diye şikayetçi olduğu ifade edildi. Türk yetkililerin Türk ile Alman askerleri arasındaki teması engellemek istediği, Almanların kaldığı bölümde sıhhi tesisatın durumunun kabul edilir gibi olmadığı, Alman askerlerin tuvaletlerin aşırı pis olmasından şikayetçi olduğu da rapora yansıdı. Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere (CDU), raporun ardından yaptığı açıklamada Alman askerlerine daha iyi hizmet sözü verirken "Sıhhi koşulları iyileştirmek için uğraşacağız. Türkiye, iyi barınak koşulları için büyük çaba gösterdi. Kısa sürede de, yeni barınaklar hazırlanmış olacak. Bu barınaklar hazır olduğunda, orada dile getirilen olayların birçoğu değişecek" dedi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan Alman askerlerle Türk komutan arasındaki gerilim ve rapora ilişkin haberlerin basında yer almasından sonra yapılan yazılı açıklamada ise iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, Almanya Silahlı Kuvvetleri tarafından, Genelkurmay Başkanlığı makamlarına Kahramanmaraş'taki Alman askerlerinin iddialara konu olan sorunları ile ilgili herhangi bir talep ve şikayetin gündeme getirilmediği kaydedilmişti.

GENELKURMAY YALANLADI
Raporda "Gerek Almanya Başbakanı, gerekse Savunma Bakanının ziyaretleri sırasında Türk Birliğinin Alman Patriot personeline sağladığı destekten övgüyle söz edilmiştir" vurgusuna yer verilmişti. Açıklamada ziyaret sırasında yaşananlar da şu ifadelerle anlatılmıştı: "23 Şubat 2013 tarihinde; Türk, Alman ve Hollanda Savunma Bakanlarının Gazi Kışlasını ziyareti esnasında heyete refakat etmekte olan Tugay Komutanı ile Kahramanmaraş Milletvekillerinin bulunduğu araçların önü, Alman askeri inzibat birliğine mensup olduğu öğrenilen 8-10 asker tarafından kapatılmak suretiyle hareket etmeleri ve Savunma Bakanlarının araçlarını takip etmeleri engellenmek istenmiştir. Alman askeri inzibat personeli, yolu açmaları konusunda ikaz edilmiş, ancak tam aksine, ilave 2 Alman inzibat askeri daha aracın önüne görevlendirilerek geçiş engellenmiştir. Tugay Komutanının kendisi araçtan inerek Alman askeri inzibat personeline uyarıda bulunmuş ve yolu açmıştır. Alman askerlerine fiili saldırıda bulunulduğu ve tartaklandığı iddiaları tamamen asılsızdır. Konu ile ilgili olarak 28 Şubat 2013 tarihinde 5'inci Zırhlı Tugay Komutanı ve Alman Patriot Birlik Komutanı arasında Kahramanmaraş Gazi Kışlasında bir görüşme yapılmış; görüşme esnasında Patriot Birlik Komutanı, verdiği emrin kendi askerlerince yanlış anlaşıldığını ve yapılanların yanlış olduğunu belirtmiş ve Tugay Komutanından özür dilemiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman medyası Maraş'ı kaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN