Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ya giden heyet açıklama yaptı

BDP Genel Başkanı Demirtaş Öcalan'ın mesajını okudu. Öcalan, mesajda TBMM'ye seslendi: Barışın kalıcı hale gelmesi için Parlamento da üzerine düşen misyonun gereğini yapacaktır.

Giriş Tarihi: 18.3.2013 16:23 Güncelleme Tarihi: 18.3.2013 17:29

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'daki görüşme sonrası 'ın mesajını okudu. Öcalan'ın mesajında, "21 Mart Nevruz kutlamasında yapacağım çağrı tarihi nitelikte olacaktır. Silah meselesini hızla ve zaman kaybetmeden bir tek can dahi yitirmeden çözmek istiyorum. Geri çekilmenin hızla gerçekleşmesi ve barışın kalıcı hale gelmesi için ümit ediyorum ki parlamento da aynı hızla üzerine düşen tarihi misyonun gereğini yapacaktır" ifadeleri dikkat çekti.

İmralı'ya giderek terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan ile görüşen BDP heyeti İstanbul'a döndü. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyet, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait bir tekne ile Ataköy Marina'ya geldi. Basın mensuplarına terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın mesajını okuyan Selahattin Demirtaş, soruları ise kabul etmedi.

Demirtaş tarafından okunan Abdullah Öcalan'ın mesajında, "Mevcut çözüm süreci olumlu anlamda ilerlemeye devam ediyor. Hedefimiz tüm Türkiye'nin demokratikleşmesidir. Çabalarımız da bunun içindir. Bu amaca hizmet edecek çerçevede 21 Mart Nevruz kutlamasında bir çağrı yapmak üzere hazırlıklarımı sürdürüyorum. Hazırlayacağım bildiri tarihi nitelikte bir çağrı olacaktır. Bu çağrı çözümün askeri ve siyasi bütün ayaklarına dair doyurucu bilgiler içeriyor olacaktır. Silah meselesini de hızla ve zaman kaybetmeden bir tek can dahi yitirilmeden çözmek istiyorum. Bütün bunları pratikleşmesi için yüce bir iradeyi temsil eden parlamentonun ve siyasi partilerin sunacağı desteği çok değerli buluyorum. Geri çekilmenin hızla gerçekleşmesi ve barışın kalıcı hale gelmesi için ümit ediyorum ki parlamento da aynı hızla üzerine düşen tarihi misyonun gereğini yapacaktır. Süreç ilerledikçe kamuoyunu kendi adıma daha detaylı şekilde bilgilendirmeyi umuyorum" ifadelerine yer verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmralı'ya giden heyet açıklama yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN