Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O cepheyi anlamayan Türkiye'yi anlayamaz

Giriş Tarihi: 19.3.2013

Çanakkale'nin birliği ve beraberliği anlatan bir destan olduğunu belirten Erdoğan, "Bu ruhu anlayamayan milleti de anlayamaz. Bu kardeşliği muhafaza edeceğiz" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale'nin sadece Mehmetçiğin değil, tüm dünyadaki mazlum ve kardeş halkların zaferi olduğunu belirterek, "Çanakkale Zaferi bir etnik kökenin, bir ırkın, bir kavmin değildir. Bu büyük zafere İstanbul ne kadar sevindi ise Diyarbakır da o kadar sevinmiştir. Bizim milliyet anlayışımızın sınırları Çanakkale'de çizilmiştir" dedi. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98'inci yıldönümü Erdoğan'ın da katıldığı törenlerle kutlandı. İlk tören sabah saatlerinde Çanakkale 18 Mart Stadyumu'nda yapıldı. Erdoğan törende yaptığı konuşmada, Mehmetçiğin 98 yıl önce Çanakkale'de kanı ve canı ile tarihten hiçbir zaman silinmeyecek büyük bir destan yazdığını belirterek, şunları kaydetti: Çanakkale Zaferi bir etnik kökenin, bir ırkın, bir kavmin değildir. Çanakkale Zaferi Türkiye'nin Anadolu ve Trakya'nın olduğu kadar dünya üzerindeki tüm kardeş milletlerin, yeryüzündeki tüm kardeş halkların zaferidir. Bu büyük zafere İstanbul ne kadar sevindi ise Diyarbakır da o kadar sevinmiştir. Bu muhteşem kahramanlık karşısında İzmir ne kadar iftihar etti ise Beyrut, Bağdat, Şam o kadar iftihar etmiştir.
KARDEŞLİĞİ ANLATAN DESTAN: Çanakkale bizim nasıl bir ve beraber olduğumuzu, kardeş olduğumuzu bize tekrar tekrar anlatan muhteşem bir destandır. Bizim millet anlayışımızın milliyet anlayışımızın milliyetçilik anlayışımızın çerçevesi sınırları Çanakkale'de çizilmiş, milliyet kavramı Çanakkale'de ruhunu, özünü, kökünü bulmuştur. Şehitliklerimiz bizim millet olarak kimliğimizdir. Kimlik kartımızdır. Burada tarihin akışını değiştirecek, tarihe yön verecek destan yazılırken aynı zamanda bizim millet ve milliyet anlayışımızın da adeta manifestosu yazılmıştır. HEPSİ AYNI MEZARDA: Çanakkale'de şehitliklerdeki mezar taşlarında İstanbullu'nun yanında Diyarbakırlı da var. İzmirli'nin yanında Bitlislisi var. Bingöllü'nün yanında Rizeli var. Batmanlı'nın yanında Aydınlı var. Erzurumlu'nun yanında Edirneli var. 81 vilayet bugün olduğu gibi ilçeleri ile, köyleri ile, Anafartalar'da, Arıburnu'nda tek millet haline gelmiş aynı mezar içinde birbirine kardeş olmuştur. Tıpkı sizler gibi.
TEK MİLLET, TEK BAYRAK, TEK VATAN: Çanakkale'yi anlayamayan Türkiye'yi asla anlayamaz. Çanakkale ruhunu anlayamayan milleti de anlayamaz, milliyeti de anlayamaz, milliyetçiliği de anlayamaz. Çanakkale'deki dayanışma azmini, fedakarlığı anlayamayan bu ülkenin, bu milletin kardeşliğini de anlayamaz. Biz millet olarak 18 Mart 1915'te Çanakkale'de adeta yeniden doğduk. Çanakkale'den buradaki şehitlerimizden ders alarak kardeşliğimizi daha da yüceltecek daha ileri seviyelere taşıyacağız. İnşallah ebediyen bu kardeşliğimizi muhafaza edecek, şehitlerimizin aziz emanetine sahip çıkacak bu kardeşlikle bu emanetle hep birlikte geleceğe yürüyeceğiz. Onun için tek millet diyeceğiz. Onun için tek bayrak diyeceğiz. Onun için tek vatan diyeceğiz. Onun için tek devlet diyeceğiz. Geleceğe böyle yürüyeceğiz.

'AZİZ HATIRALARINA HALEL GELMEYECEK'
Çanakale'de şehit ve gazi yakınları ile STK temsilcileriyle yemeğe katılan Erdoğan, Eceabat'taki Şehitler Abidesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada ise şunları şöyledi: "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyoruz ve bu uğurda mücadelemizi vermeye devam edeceğiz. Onların aziz hatırasına halel getirecek her girişimin karşısında, tıpkı onlar gibi, göğsümüzü siper edeceğiz. Onların kanlarıyla yazdıkları kardeşliği en güçlü şekilde muhafaza edecek, geleceğe taşıyacağız." Başbakan Erdoğan daha sonra Solo Türk'ün gösterisini izledi. Eceabat Belediyesi önünde de halka hitap eden Erdoğan, "Bu çözüm sürecinde desteğinizi bekliyorum. Bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız ve bu işi bitireceğiz" dedi.

Şehitliklere akın
Şehitleri Anma Günü'nde şehit yakınları, mezarları karanfillerle donattı. Sabahın erken saatlerinden itibaren şehitliklere akın eden şehit eşleri, çocukları, anne ve babaları şehitlerin mezarlarını temizleyerek bayraklarla süsledi.

Üniversitelilere Çanakkale mönüsü
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla dün üniversitelerde öğrencilere okul yemekhanelerinde, Çanakkale Savaşı sırasında askerlerin yedikleri yemekler ücretsiz dağıtıldı. Mönü buğday çorbası, üzüm hoşafı ve kuru ekmekten oluştu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O cepheyi anlamayan Türkiye'yi anlayamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN