Patrik 959 yıl sonra Papa ayininde

Katolik dünyasının yeni lideri Papa Francis, Vatikan'da yapılan ayinle resmen görevine başlıyor. Törene katılanlar arasında Fener Rum Patriği Bartholomeos da var. 959 yıl sonra ilk kez bir Rum Patriği, Papa'nın göreve başlama ayinine katılmış oluyor.

Giriş Tarihi: 19.3.2013 11:44 Güncelleme Tarihi: 19.3.2013 11:48
Geçen hafta Katoliklerin ruhani lideri seçilen Papa Francis, bugün göreve başlıyor. Papa, Vatikan'da yapılan resmi göreve başlama ayini öncesi özel araçla halkı selamladı. Yüz binlerce Katolik'in katıldığı ayinde, 160 ülkeden temsilci yer aldı. Törende, Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ temsil etti.

Törene katılanlar arasında Fener Rum Patriği Bartholomeos da var. Böylece 959 yıl sonra ilk kez bir Rum Patriği, Papa'nın göreve başlama ayinine katılmış oluyor. Ayine katılma kararını NTV'ye değerlendiren Bartolomeos, "İçimden geldi, gitmek istedim" sözleriyle ifade etti.

"Bu jestin altında iki kilisenin arasındaki dostane ilişkilere atfettiğim önem yer alıyor" diyen Bartholomeos, "Bu ziyaretle son dönemde gelişen ilişkilerimizin altını çizmek istiyorum. Yeni Papa döneminde bu dostane ilişkilerimizin daha artmasını ümit ediyorum. Yeni Papa, mütevazi tutumu ile herkesin gönlünü kazandı" şeklinde konuştu.

GÖREVE RESMEN BAŞLADI

Papa 16. Benedikt'in emekliye ayrılma kararının ardından seçilen Papa Francesco, aralarında yabancı liderlerin de bulunduğu yüz binlerce insanın katıldığı törenle göreve resmen başladı.

İlk Cizvit papa Francesco, sadelik yanlısı olduğunu kurşun geçirmez Papamobil aracı yerine sıradan beyaz bir ciple Aziz Peter Meydanı'na gelerek gösterdi. Meydandaki halkı selamlamak için sık sık duran Papa, kendisine uzatılan bebekleri öptü. Papa, Papa 16. Benedikt'in giydiği lüks kırmızı makosen ayakkabıları da tercih etti.

Törene Rum Ortodoks Kilisesi lideri Bartolomeos da katılarak bir ilki gerçekleştirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patrik 959 yıl sonra Papa ayininde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN