Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yol kazası olmasın diye süratli çekilme

Giriş Tarihi: 19.3.2013

Terör örgütü mensuplarının sınır dışına çekilmesinde 3 aşamalı takvim belirlendi: Meclis komisyon kurup düzenleme yapsın; güvenlik sağlansın; yol kazası olmaması için 3 ayda süratle tamamlansın

Çözüme giden yolda tarihi adımlar atılırken, silahların bırakılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi de (TBMM) devreye giriyor. 21 Mart'ta Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın "çatışmasızlık ve çekilme" çağrısı ile birlikte çözüm sürecinde yeni bir aşamaya geçilecek. Alınan kararların uygulamaya girmesi için bir "barış gücü-gözlemci gücü" ya da, "Barış, demokratikleşme" komisyonu kurulması tartışmaya açılacak. TBMM garantörlüğünde bir çekilme ile Öcalan'ın yakalandığı 1999'daki tablonun ortaya çıkmaması öngörülüyor. O tarihte, silahlı militanların sınır dışına çekilmesi sırasında 500 PKK'lı öldürülmüştü. Bu kez, PKK'ların sınır dışına çekilmesi sırasında benzer olayların yaşanmaması için barış gücü ya da barış komisyonu oluşturulması talep ediliyor. Bu güç ya da komisyon denetimi altında çekilme işlemi sağlanacak.

'SÜRE UZAMASIN'
Öcalan, Kandil ve Avrupa'ya gönderdiği 21 sayfalık mektupta, çekilme süreci için 3-4 aylık süre veriyor. Öcalan, yol kazalarını önlemek için sürenin uzatılmaması gerektiğini belirtiyor. Sınır dışına çıkış öncesi yasal güvence sağlanması, tüm koşulların oluşturulması gerektiğini ifade ediyor. PKK çekilirken de demokratikleşme yolunda atılacak adımlar ve yeni anayasa çalışmaları ile birlikte silahları bırakma konusunda ikinci aşamaya geçilecek. Öcalan'ın yol haritasına göre ağustos ayında çekilme sürecinin tamamlanması öngörülüyor. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de çekilme için düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu taktirde parlamentoya gelinebileceğini açıklaması da Meclis'in süreçteki rolünü ortaya koyuyor.

'AKİL ADAMLAR'
BDP Milletvekili Hasip Kaplan, yasal düzenleme ile çekilme sürecini izleyecek, denetleyecek bir "akil insanlar komisyonu" kurulabileceğini söyledi. Kaplan, "Çözüm süreci için Meclis çoğunluğunun irade koyması yeterli" dedi. Öte yandan BDP, yarın Diyarbakır'da yapılacak nevruz kutlamaları nedeniyle Meclis'te bugün yapılması gereken grup toplantısını iptal etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yol kazası olmasın diye süratli çekilme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN