Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümetten ilk yorum

İçişleri Bakanı Güler, Öcalan'ın silah bırakın mesajıyla ve kutlamalarıyla ilgili konuştu.

Giriş Tarihi: 21.3.2013 14:40 Güncelleme Tarihi: 21.3.2013 16:38
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Abdullah Öcalan'ın silah bırakma çağrısına ilişkin, ''Dil barış dilidir, uygulamayı görmek lazım'' dedi.

Güler, TBMM'ye gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. ''Abdullah Öcalan'ın silahları bırakın çağrısını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Güler, ''Dil barış dilidir, uygulamayı görmek lazım. Bundan sonrasını göreceğiz tabi ki'' karşılığını verdi. Bir gazetecinin, ''Dün yaptığınız açıklamada, Diyarbakır'daki etkinlikte Öcalan posteri açılırsa suç teşkil eder demiştiniz'' sözleri üzerine de Güler, ''Adli merciler gereğini yapar'' dedi.

"TÜRK BAYRAĞI OLMAMASINI NEFRETLE KINIYORUM"

İçişleri Bakanı , Diyarbakır'daki etkinliğinde Türk bayrağının olmamasını nefretle kınadığını belirterek, ''Türk bayrağının orada olmaması bir büyük eksikliktir'' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda hükümet adına söz alan Güler, Nevruz Bayramı'nı kutladı. Güler, Nevruz Bayramı'nın Orta Asya'dan Balkanlar'a kadar uzanan geniş bir coğrafyada, baharın müjdecisi, bolluk ve bereketin sembolü olarak kutlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Bu bayram, millet olarak binlerce yıldır, nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar yaşatılan en önemli ortak kültürel değerlerimizdendir. Bugün, dostluk ve kardeşliğin evrensel dilini yücelterek, şiddet ve nefretin dilini de bir kenara bırakarak, nevruzun huzur ve neşe içinde bir bayram havasında kutlanması, hepimizin ortak temennisidir.
Nevruz ile ilgili olarak 13 Mart'tan bu yana, yurdun çeşitli yörelerinde 46 ilimiz ve bağlı ilçelerinde yaklaşık 190 eylem ve etkinlik düzenlenmiştir. Bu düzenlemelerin bir kısmı siyasi partilerin, bir kısmı da oluşturulan tertip heyetlerinin müracaatı üzerine valiliklerce verilen izin çerçevesinde yapılmıştır. Nevruzu provoke etmek isteyen, başka amaçlarla kullanmak isteyenlerle de 9-20 Mart tarihleri arasında önleyici kolluk faaliyetleri olarak yapılan çalışmalar neticesinde, 16 ilimizde 107'ye yakın illegal nitelikli el yapımı patlayıcı atma, molotof atma, araç yakma, güvenlik güçlerine taşlı sopalı eylem gibi faaliyetler de önlenmeye çalışılmıştır. Failleri yakalanmışmış ve adli mercilere sevk edilmiştir. Bu olaylar sırasında 7 kişi yaralanmış, 7 güvenlik görevlisi de hafif şekilde yaralanmıştır.''

MHP'li milletvekillerinin Diyarbakır'daki etkinlikte Türk bayrağı bulunmaması yönündeki söz atmaları üzerine Güler, şöyle devam etti:

''Şunu özellikle belirtiyorum; bugün Diyarbakır'da gerçekleştirilen nevruz etkinliği 7 kişilik bir tertip komitesi tarafından gerçekleştirildi. Burada Türk bayrağı olmamasını ben de buradan nefretle kınıyorum. Türk bayrağının orada olmaması bir büyük eksikliktir. Ben de kınıyorum.
Elbette ki Terörle Mücadele Kanunu'nda bununla ilgili hükümler var. Bu kanunun 4. ve 7. maddelerinde Türk Ceza Kanunu'nun 215. maddesinde, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 23. maddesinde yer alan aykırılıklar tespit edildiğinde, adli mercilere teslim edilecektir. Bu konudaki yetki ve sorumluluk adli mercilerindir, ancak bizim tespitlerimiz vardır. Bu tespitlerimiz adli mercilere teslim edilecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Gündemde hangi süreç olursa olsun, terörle mücadele kesintisiz sürecektir. Bizim, çözüm sürecinden anladığımız, birilerinin şartlı beklentilerini karşılamak değil, milli birlik ve kardeşlik projesi içerisinde herkesi kucaklayan, ülkede huzur ve güvenliğin tesisini amaçlayan bir ortamı oluşturmaktır.''

BAKAN GÜLER, NEVRUZ KUTLAMALARINI CANLI İZLEDİ

İçişleri Bakan Muammer Güler, ülke genelindeki nevruz kutlamalarını, Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki Kriz Yönetimi Veri Analizi Koordinasyon Merkezi'nden takip etti.

Güler'i, Emniyet Genel Müdürlüğüne gelişinde Genel Müdür Mehmet Kılıçlar karşıladı. Kılıçlar, Güler'e, yapılması planlanan Uluslararası Polis Eğitim Merkezinin bina girişindeki maket üzerinden bilgi verdi.

Daha sonra Kriz Yönetimi Veri Analizi Koordinasyon Merkezi'ne geçen Güler, başta Diyarbakır olmak üzere çeşitli illerden aktarılan nevruz kutlaması görüntülerini izledi. Güler'e, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ile Mehmet Kılıçlar ve ilgili daire başkanları da eşlik etti.

Kılıçlar'dan, nevruz kutlamalarına ilişkin bilgi alan Güler, hazırlanan değerlendirme raporunu inceledi. Diyarbakır'daki kutlamalarda yapılan Kürtçe konuşmalar, çevirmen tarafından Türkçe'ye tercüme edildi. İncelemelerini tamamlayan Güler daha sonra Koordinasyon Merkezi'nden ayrıldı.

Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye'deki nevruz kutlamalarına ilişkin açıklama yaptı. Nevruzun 46 ilde 198 eylem ve etkinlikle kutlandığı belirtilen açıklamada, etkinlikler esnasında kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde ''Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu'' oluşturulduğu ifade edildi.

Ülke genelinde 44 adet 3G canlı yayın sistemiyle 42 il ve 18 ilçenin, Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi ile de 34 il merkezinin izlendiği kaydedilen açıklamada, İstanbul, İzmir, Mersin ve Diyarbakır'da canlı yayın araçlarının görev yaptığı belirtildi. Van, Şırnak, Hakkari ile Yüksekova'nun 3G canlı yayın sistemi ile helikopterden takip edildiği ifade edilen açıklamada, bilgi paylaşımı amacıyla da 48 il emniyet müdürlüğündeki video konferans sisteminin hazır bulundurulduğu vurgulandı. Açıklamada, toplanan verilerin analiz edilerek birimlerin araç gereç, malzeme ve personel ihtiyaçlarının giderildiği belirtildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümetten ilk yorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN