Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye için yeni bir dönem başlıyor

Bugün Diyarbakır'da Öcalan'ın bir sayfalık mektubunu Leyla Zana ile Selahattin Demirtaş okuyacak. Mektupta, "Kürt halkı için silahlı dönem kapandı, demokratik mücadele dönemi başladı" denilecek

Bir haftadır Türkiye genelinde 145 noktadaki nevruz kutlamalarının finali niteliğinde olan Diyarbakır'da önceki yılların aksine taş değil barış sloganları atılacak. Bugün terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın eylemsizlik ve çekilme çağrısını içeren yol haritası okunacak. Öcalan'ın bir sayfalık mektubunu Bağımsız Milletvekili Leyla Zana Kürtçe ile BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Türkçe okuyacak. Öcalan'ın özellikle mektubu okumasını istediği Zana'ya yönelik tecritin de böylece bitireceği ifade edildi. Zana, 8 ay önce "Sorunu ancak Tayyip Erdoğan çözer" açıklaması yapmıştı.

'KAPI ARALANDI, İYİ KULLANALIM'
Demirtaş, PKK'ya yakınlığı ile bilinen Özgür Gündem gazetesine İmralı ziyaretiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, mektupla ilgili ipuçları verdi. Demirtaş Öcalan'ın söylediklerini şöyle ifade etti: "Kürt halkı için silahlı dönem kapandı, demokratik mücadele dönemi başladı. İlk defa demokratikleşme kapısı açıldı. Bu aralanmış kapıyı hepimizin iyi kullanması lazım. Devlet daha ciddi bir yaklaşıma kavuştu. Çekilme ile ilgili komisyonların kurulması, çatışmasızlık ve silah bırakma aşamalarına dair parlamento güvence veren kararlar alabilecek mi göreceğiz. BDP bir arabulucu değil. BDP, ikinci aşamanın yani hukuki, anayasal ve yasal reformlar sürecinin tarafıdır." Demirtaş, Öcalan'ın Ermeni lobileriyle ilgili görüşlerinin yanlış anlaşıldığını da ileri sürererek, "Önerdiği akil insanlar komisyonunda bütün etnik kimliklerin temsiliyetinin olması gerektiğini belirtti" dedi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, "Bu yol haritası barış, demokrasi getirecek" derken, DTK Genel Başkanı Ahmet Türk de, "Diyarbakır Nevruzu barışın, yeniden doğuşun sembolü olacak" yorumunu yaptı. Temas ve Diyalog Grubu'ndan GÜNSİAD Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu "Çok yüksek katılımlı bir Nevruz olacak. Emniyet Müdürü Osman Baydemir'i kahve içmeye çağırdı. Açlık grevleri döneminde yakalanan ivme, sürecin oluşmasına katkıda bulundu. Bu anlamda grevler hayırlı oldu diyebilirim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye için yeni bir dönem başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN