Güler: Dil barış dili sonrasını göreceğiz

Öcalan'ın açıklamasına ilişkin "Dil barış dilidir, uygulamayı görmek lazım" diyen İçişleri Bakanı Güler şöyle konuştu: Bizim süreçten anladığımız birilerinin şartlı beklentilerini karşılamak değil

Giriş Tarihi: 22.3.2013
İçişleri Bakanı Muammer Güler, "Dil barış dilidir. Uygulamayı görmek lazım" dedi. Genel Kurul'da 'Yabancıları Koruma Kanunu Tasarısı' nedeniyle bulunan Bakan Güler, verilen arada dışarı çıkarak İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacı Müftüoğlu'ndan Diyarbakır'daki nevruz mitingi ile ilgili bilgi aldı. Sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın silah bırakma çağrısına ilişkin "Dil barış dilidir, uygulamayı görmek lazım. Bundan sonrasını göreceğiz tabii ki" dedi. Bir gazetecinin, "Diyarbakır'daki etkinlikte Öcalan posteri açılırsa suç teşkil eder demiştiniz..." demesi üzerine Güler, "Adli merciler gereğini yapar" yorumunu yaptı. TBMM görüşmeleri sırasında ise MHP'li vekillerin Diyarbakır'daki nevruz kutlama meydanında Türk bayrağı bulunmadığına ilişkin sözleri üzerine ise Güler şunları söyledi: "Diyarbakır'da gerçekleştirilen nevruz etkinlikte Türk bayrağı olmamasını ben de buradan nefretle kınıyorum. Türk bayrağının orada olmaması bir büyük eksikliktir. Kutlamayı 7 kişilik tertip komitesi düzenlemiştir. Bizim tespitlerimiz vardır. Bu tespitlerimiz adli mercilere teslim edilecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." Öte yandan Abdullah Öcalan'ın açıklaması için şu değerlendirmeler yapıldı:
BAŞBAKAN YARDIMCISI BEŞİR ATALAY : "Hedeflerimizi içeren bir açıklama."
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI HÜSEYİN ÇELİK: "Mesaj olumlu ancak uygulamayı görmek gerekiyor. Çözüm sürecinde romantik değil, realistiz."
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÜRSEL TEKİN: Her ne kadar iktidar zaman zaman söylemese de gazetelere kızsa da bunun müzakere edilmiş bir süreci vardır.
MHP'Lİ VEKİL YUSUF HALAÇOĞLU: "O koca meydanda bir tek bayrak yoktu. İfadelerine bakarsanız, Türk kelimesini kullanmadı Türkmen kelimesini kullandı. Türkiye Cumhuriyetinin tek millet olduğu şeklinde bir beyanı da olmadı. Kürtleri ayrı bir niteliğe soktu." ANKARA

KRİZ MASASINDAN İZLEDİLER
İçişleri Bakanı Muammer Güler, ülke genelindeki nevruz kutlamalarını, Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki Kriz Yönetimi Veri Analizi Koordinasyon Merkezi'nden takip etti. Güler'e, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Kalyoncu da eşlik etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güler: Dil barış dili sonrasını göreceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN