Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lazca şarkı sürprizi

Kazım Koyuncu'nun kardeşi Niyazi Koyuncu Lazca şarkı söyledi ve barış mesajı verdi. BDP'li Demirtaş "Bu umutlar boşa çıkmasın diye üzerimize düşeni yapacağız" dedi

Giriş Tarihi: 22.3.2013
Etkinliğin sürprizine, Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu'nun kardeşi Niyazi Koyuncu imza attı. Sahne alan Koyuncu, Lazca sarkı söyledi. Niyazi Koyuncu, ilk şarkısının ardından "Bugün barış ve kardeşliğin başladığı gün olsun diliyorum. Ben bir Laz'ım, aynı dili konuşmamıza gerek yok birbirimizi anlamamız için" dedi.
DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk yaptığı konuşmada "Kürt halkı için, Kürt özgürlük mücadelesi için yeni bir dönemdir. 2013 yılı barış yılıdır. Ama aynı zamanda direniş yılıdır, dönem siyaset dönemidir" diye konuştu.

34 TON ODUN YAKILDI

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk da Öcalan'ın mesajının "özgürlük ve demokrasi manifestosu" olduğunu belirterek şunları söyledi: "DTK olarak Sayın Öcalan'ın ortaya koyduğu çağrıyı sonuna kadar destekliyoruz. Umut ediyoruz ki, bu anlamlı çağrıya, devlet ve hükümet anlamlı adalet içeren eşitlik içeren bir karşılık verirler. Kürdü ile Türkü ile artık barış istiyoruz."
BDP Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş, Öcalan'ın çağrısına destek verdi. Demirtaş yaptığı konuşmada şöyle dedi: "Bir kez daha yüzyıllardır barışa hasret kalmış bu topraklara, 21 Mart 2013 günü hayırlı olsun diyorum. Bu umutlar boşa çıkmasın diye üzerimize düşeni yapacağız." Gültan Kışanak ise şu mesajları verdi: "Ömrümüzün sonuna kadar barış için çözüm için özgürlük için yürümeye hazırız. Size Amed halkına, halkımıza söz veriyoruz."
Nevruz ateşi için 34 ton odun ve 100 litre yakıt kullanıldı.
Sahneye 10 dilde "Öcalan'a Özgürlük, Kürdistan'a statü" bez afişi asıldı. Sahnede ayrıca Öcalan ve Paris'te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in fotoğrafları yer aldı.
Alanda sık sık Kürtler tarafından ulusal marş kabul edilen 'Ey Raqip' adlı marş çalındı. Protokol de marşa eşlik etti.
Programın başında örgütün dağ kadrosu HPG'i temsilen çıkan yüzleri maskeli ve ellerinde PKK, HPG ve KCK bayrakları olan grup halka hitap etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lazca şarkı sürprizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN