Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mevzuata bakılmalı

Cemil Çiçek, "PKK'nın sınır dışına çekilmesi için Meclis'te akil adamlar komisyonu kurulması" önerisine, "Mevzuata bakıp açıklama yapılmalı" dedi

Giriş Tarihi: 22.3.2013
Çankaya Köşkü'nde ziyaret ettiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yeni anayasa çalışmaları hakkında bilgi veren Çiçek, makamında bir grup gazeteciye görüşme hakkında bilgi aktardı. Çiçek, Gül'e gelinen noktayla ilgili 'objektif bilgilendirme' yapıldığını söyledi. Çiçek, "Meclis'te akil adamlar komisyonu kurulması" ile ilgili sorular üzerine ise şunları söyledi: "Meclis'te bir konuyu ele almamızın yolları var. Daimi komisyonlar bakımından değerlendirme konusu olabilir. Bunun için ya kanun tasarısı ya da teklifinin gündeme gelmesi gerekiyor. İkincisi; Meclis araştırma komisyonudur. 20 milletvekili hangi konuyu araştırmak istiyorsa verir, Meclis çoğunluğu da kabul ederse bir komisyon kurulur, partilerin temsil oranına göre. 3 ay yetmiyorsa, bir ay daha çalışır. Üçüncüsü de teamülü komisyonlardır; yaptığımız Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Etik Komisyonu, İçtüzük Komisyonu gibi. Teorik tartışmaları herkes dışarıda yapabilir ama işlem yapma noktasında olanlar mevzuata bakarak açıklama yapmak durumundadır." Çiçek, liderlerle görüşmeye bu aşamada gerek olmadığını söyledi.

"ÇEK SENET TARİHİ DEĞİL"
Çiçek,mart sonunda Komisyon'un durum değerlendirmesi yapıp yapmayacağı sorusuna, "Çek senet tarihi değil. 1 Nisan oldu çek karşılıksız çıktı gibi... Böylesine önemli süreçleri kesin takvime bağlamak doğru değil. Mühim olan çalışmanın iyi istikamette, netice alıcı bir yönde gelişmesidir. Ona bakarak değerlendirmek gerekir. Onun için de arkadaşlar çalışıyor" yanıtı verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mevzuata bakılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN