Başbakan'dan muhalefete sert tepki

Giriş Tarihi: 24.3.2013 12:05 Güncelleme Tarihi: 24.3.2013 14:30

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Eskişehir-Mihalgazi'deki konuşmanısında muhalefetin "İmralı" iddialarına sert çıktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Eskişehir-Mihalgazi ve Sarıcakaya'da halka hitap etti.

İşte Başbakan'ın konuşmasından satır başları...

"Siz bizden ne istediyseniz onu yerine getirmenin mutluluğu içindeyiz. Biz milletimizin bize vermediği yetkiyi hiçbir yerde kullanmadık. Bugüne kadar eğer bir şanlı duruşumuz varsa, eğer bir dik duruşumuz, eğer bir omurgalı duruşumuz varsa bunun sebebi milletimiz bize ne dediyse onu yaptık. Çünkü biz halka güvendik, Hakk'a güvendik. Bizim kimseye borcumuz yok"

"Şartlarımız yerine gelmedikçe İsrail ile normalleşme olmaz dedik. Bu oldu mu? Oldu."

''İşimiz çok. El ele vereceğiz. Daha güzel şeyler yapacağız. İnşallah ülkemizde barışı egemen kılacağız. Terör belasına inşallah son vermek üzereyiz. Onun gayreti içinde çalışıyoruz. Siyasetiyle, güvenlik güçleriyle el ele bu mücadeleyi sürdürüyoruz'

"Bu ülkenin muhalefeti gece başka gündüz başka konuşuyor. "İmralı'ya söz verdiniz" diyorlar. İddia sahibisin, iddia sahiplerine diyorum ki siz bu iddiaları ispat edemediğiniz sürece namertsiniz. Bizim millete verilmiş bir sözümüz var."

"Biz göreve geldiğimizde Türkiye'nin dış borcu yüzde 73'tü şimdi yüzde 38. Enflasyon yüzde 23'tü, şimdi yüzde 7."

"IMF'ye 23 buçuk milyar dolar borçlandılar. Şimdi 400 milyon dolar borcumuz var. Mayıs ayında borcumuz bitiyor. Bu borcu biz ödedik."

"Ekonomik kriz bizi teğet geçecek dediğimde gülenler şimdi üzülüyor."

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Çözüm sürecinde başarıya ulaşacağız diye çılgına döndüler, terörle ilgili olarak başarıya ulaşacağız diye çılgına döndüler. Anamuhalefet de yavru muhalefet de kuduruyorlar. Niye, bu iş bitecek diye. Bu ülkede huzur olacak diye, bu ülkede istikrar olacak diye, refah olacak diye çılgına dönüyorlar. Onlara rağmen istikrar, onlara rağmen güven, onlara rağmen huzur, onlara rağmen mutluluk bu ülke var ve daha da artacak'' dedi.
Başbakan Erdoğan, Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde vatandaşlara hitap etti.
Sarıcakaya'nın Osmanlı'nın kuruluşuna şahitlik ettiğini belirten Erdoğan, Sarıcakayalılara, ''Siz bu toprakları bereketlendirdiniz. Kadınıyla, erkeğiyle bereketlendirdiniz. Yılmadınız, usanmadınız. Siz Sarıcakaya'nın eteklerinde berekete imzalarınızı koydunuz. Alın terinizle koydunuz. Siz eli öpülesi analarsınız'' diye seslendi.
Annelerin gönlünde farklı bir yeri olduğunu vurgulayan Erdoğan, ''Kadın saygındır, ana çok daha saygındır. Ana irtifadır. Çünkü ananın ayaklarının altı öpülür, babanın değil ananın. Cennet annelerin ayakları altındadır. Biz öyle bir medeniyetin, kültürün mensuplarıyız. Anacığımın ayağının altını öptüğüm zaman babamın da öperdim. Anacığım öptüğüm zaman ayağını çekerdi. 'Ne yapıyorsun oğlum' derdi. 'Anacığım cenneti kokluyorum' derdim, gülerdi. Böyle bir ömür geçirdik. Hamdolsun onlar bizleri bugünlere hazırladılar'' diye konuştu.
''Sizin dayanışmanız, el ele, omuz omuza verişiniz, sizin birliğiniz, beraberliğiniz inanıyorum ki bu topraklara fitne tohumu atmak isteyenlere fırsat vermeyecektir'' diyen Erdoğan, Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle, Abaza'sıyla, Roman'ıyla, Boşnak'ıyla, Arnavut'uyla yaradılanı yaradandan ötürü sevdiklerini ve yola böyle çıktıklarını söyledi. Ayrım yapmadan insana önem verdiklerini ve hepsine saygı duyduklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
''Batı siyah-beyaz ayrımını yaptığı gün, biz o zaman şunu söylüyorduk, bizim değerlerimizde, medeniyetimizde ne Arap'ın Acem'e, ne Acem'in Arap'a üstünlüğü yoktur diyorduk. Biz bu yola çıkarken de 'halka hizmet Hakk'a hizmettir'' diye çıktık. Onun için gece demedik, gündüz demedik. Aşık Veysel'in ifadesiyle 'Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece' diyerek yola koyulduk.''

-''Lafla milliyetçilik olmaz''-

İktidara geldiklerinden bu yana yaşanan ekonomik gelişmelere dikkati çeken Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin o zaman 230 milyar dolar olan milli gelirinin bugün 774 milyar dolara ulaştığını, devletin borcunun milli gelire oranın ise yüzde 73'ten yüzde 38'e indiğini belirtti. Enflasyonun tek haneli rakamlara indiğini, liradan sıfırların atıldığını kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Enflasyon patladı mı? Hayır, çatladı'' ifadesini kullandı.
Eğitim, sağlık ve ulaşım alanındaki hizmetlerini anlatan ve Konya-Eskişehir Yüksek Hızlı Treni'nin açılışını dün gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, ''10 yıl önce size deseydiler ki 'Eskişehir'den Ankara'ya modern, saatte 230 kilometre hızla giden bir tren gelecek' inanır mıydınız? Deseydiler ki 'Eskişehir-Konya arası yüksek hızlı tren gelecek, beş saatten iki saate inecek'. İnanır mıydınız? Şimdi İstanbul-Eskişehir arasına da yüksek hızlı tren geliyor, 29 Ekim'de o da oluyor. Bunları yapan AK Parti iktidarı. Biz yaptık biz'' diye konuştu.
Erdoğan, dünyanın değişik yerlerinde, Avrupa'da ''Siz bu ekonomik devrimi nasıl gerçekleştirdiniz'' diye soranlara ''Yolsuzluk hortumlarını kestik, bu hortumlar benim vatandaşımın cebinde kaldı'' yanıtını verdiğini aktardı. Başbakan Erdoğan, iktidara geldiklerinde toplanan verginin yüzde 85'inin faize gittiğini, şimdi ise yüzde 16'sının faize aktarıldığını, kalanın yüksek hızlı tren, yol gibi hizmetlere ayrıldığını ifade etti.
MHP, DSP ve Anavatan Partisi'nin kendilerine 23,5 milyar dolar borç bıraktığını kaydeden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''MHP, çok konuşuyor, milliyetçiyim diyor ya. Sevsinler senin gibi milliyetçiyi. Lafla milliyetçilik olmaz. IMF'den bu kadar borç alacaksın, bankaları iflas ettireceksin, ondan sonra da 'Ben milliyetçiyim'. Lafla olmuyor bu iş. Bunlar halat atacak, bilmem ne atacak. İş yap iş. Ne yaptın? MHP'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum, milliyetçilik milliyetperver, vatanperver olmaktır. Bu vatanın her yerini aynı şekilde modern hale getirmektir.''

-''Terörle mücadelede bizi yalnız bırakmayın''-

IMF'ye olan 400 milyon dolarlık borcun mayıs ayında ödeneceğini ve IMF ile defterin kapandığını dile getiren Erdoğan, IMF'nin Türkiye'nin 5 milyar dolar borç istediğini, anlaşma olması halinde bu borcun verileceğini vurguladı.
Bunların Türkiye'nin aydınlık yarınlarının müjdecisi olduğunu belirten Erdoğan, üç yıl içinde bütün okulların akıllı tahtalarının takılacağını, öğrencilerin tablet bilgisayarlarla okula gidip geleceğini, modern dünyanın göremediklerini Türkiye'nin gördüğünü söyledi.
Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:
''Terörle mücadelede bizi yalnız bırakmayın. Çıkıyor bir tanesi, dün Bursa'da 'teröristbaşına ne vadettin' diyor. Ben de Sarıcakaya'dan diyorum ki burası kuruluşunda Osmanlı'ya destek vermiş bir yer, beyefendi böyle bir iddianın içinde olduğuna göre, bu iddiayı açıklamak durumundasın. Açıklayamazsan namertsin. Çünkü müfteri olarak bir yere varılmaz. İftiralarla bir yere varılmaz. Siyasetçiye yalan yakışmaz, iftira yakışmaz. Bir şey biliyorsan belgele, ortaya koy ama biz seninle ilgili geçmişten bugüne hep bunları belgeledik.
Çözüm sürecinde başarıya ulaşacağız diye çılgına döndüler, terörle ilgili olarak başarıya ulaşacağız diye çılgına döndüler. Anamuhalefet de yavru muhalefet de kuduruyorlar. Niye, bu iş bitecek diye. Bu ülkede huzur olacak diye, bu ülkede istikrar olacak diye, refah olacak diye çılgına dönüyorlar. Onlara rağmen istikrar, onlara rağmen güven, onlara rağmen huzur, onlara rağmen mutluluk bu ülke var ve daha da artacak.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan muhalefete sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN