Van çözümün sembolü olacak

Giriş Tarihi: 24.3.2013
Çözüm süreci sonrası Doğu ve Güneydoğu illerinin ekonomik olarak kalkınması beklenirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Van ve Erciş için ilk büyük projenin düğmesine bastı. SABAH'ın manşetten duyurduğu Bakanlığın, BDP'li Van Belediyesi'ne uzattığı el Van'ı, bölgenin turistik cazibe merkezi yapacak.

'VAN EYE' VE MARİNA
Van'ı yeniden yaratacak projeyeye göre, Van gölü kıyısına Londra'da Times Nehri kıyısında yer alan 'London Eye' gibi bir dönme dolap kurulacak. Yeni Van için bir yat de limanı da tasarlandı. Marina, bölgede turizmin canlanmasına katkıda bulunacak. Van'ın bölgede tanıtımı yapılırken, tarihi alanlarının da öne çıkarılması için üniversite ve STK'lar ile ortak projeler üretilecek. Marina bölgesinde açılacak kanallar ile Van gölü Erciş'in içlerine doğru ilerleyecek. Bu kanalların ortasına minik bir ada da yapılacak. Böylece Van, Muğla'daki Dalyan gibi kanallara sahip olacak. Erciş'e marka şehir olma planına uygun dev turizm kompleksleri ve plajlar da yapılacak.

ERCİŞ'E PLAJ

Van gölü kıyısına marinanın yanısıra, plaj ve dalyan gibi kent içi su kanalları yapılacak. Tekneler Erciş'in içine doğru girebilecek. Erciş'te yaklaşık 500 hektarlık bölgeyi özel proje alanı ilan eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kentsel Tasarım Projesi'ne göre, Erciş, Van gölü kıyısında adeta üniversite ve gençlik şehri olarak yeniden yükselecek. Göl ve gölün kentin içine taşınacağı kanallar etrafında üniversite, dev alışveriş merkezleri, yat limanı, spor merkezleriyle Van adeta bir Avrupa şehri olacak. Bir olimpik stadyumun da kazandırılacağı Erciş'e 'Deprem anıtı', fuar merkezi ve kültür parkları da yapılacak. Kentte yapılaşma yeşil alan miktarını geçmeyecek. Yeni Van ve Erciş için bu yıl bitmeden kazma vurulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van çözümün sembolü olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN