Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül'den İsrail açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terörün Türkiye'nin gündeminden gerçekten çıkmasının ve kardeşliğin, barışın, huzurun iyice, tekrar pekişmesinin önemine işaret ederek, ''Şüphesiz ki bunun için silahların tamamen bırakılması esastır. Yoksa silahlı çıkıp da dışarıda silahlı durmak değildir'' dedi.

Giriş Tarihi: 26.3.2013 15:49 Güncelleme Tarihi: 26.3.2013 16:01
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya ile Çankaya Köşkü'nde düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İsrail'in Türkiye'den Mavi Marmara baskınından sonra özür dilememesi halinde iki ülke ilişkilerinin normalleşemeyeceğine dair sözlerinin anımsatılması ve ''Şimdi İsrail'den o özür geldi, bundan sonraki süreçte normalleşmenin hızlı olabileceğini düşünüyor musunuz?'' diye sorulması üzerine Gül, şunları söyledi:

''Mavi Marmara'ya yapılan çok büyük bir yanlıştır, onun giderilmesiyle ilgili şartlarımızı söylemiştik ve çok kesin de tavrımız vardı. Nihayetinde İsrail bunu gördü ve yapması gerekenleri yapmış oldu. Bundan tabii ki memnuniyet duyuyorum. Şimdi her şey daha çok sıcak, durun bakalım bundan sonra,bu bir adım olmuş oluyor.''

Cumhurbaşkanı Gül, Mart 2010'da Kamerun'a yaptığı ziyaretin ardından iki ülke ilişkilerinin gelişimine yönelik soruyu yanıtlarken de Kamerun'da önemli toplantılar ve görüşmeler gerçekleştirdiklerini, iki ülke iş adamlarının heyecanını orada gördüğünü belirtti.

''O günden bu güne ilişkilerimiz gerçek anlamda içerikli olarak gelişmeye başladı'' diyen Gül, iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 75 arttığını
vurguladı.

''Türk iş adamlarının Kamerun'a yatırım yapmak için ilgisi çok fazla. Birçok konuda çok ciddi ilerlemeler var'' değerlendirmesinde bulunan Gül, Biya'nın ziyaretinin de tarihi bir adım olduğuna inandığını, bundan sonra da ilişkilerin somut şekilde gelişiminin görüleceğini ifade etti.

''OLMAYACAK ŞEYLERİN KESİNLİKLE GÜNDEME GELMEMESİ''

Cumhurbaşkanı Gül, çözüm süreci kapsamında Akil Adamlar Komisyonunun hükümet tarafından mı TBMM tarafından mı kurulacağının sorulması üzerine de Türkiye'nin önemli bir süreç içerisinde olduğunu söyledi.

Çok önemli bir konunun Türkiye'nin gündeminden çıkartılmasıyla ilgili canlı bir tartışmanın olduğuna, dikkat çekici hususlar ve fikirlerin paylaşıldığına işaret eden Gül, bunu çok normal gördüğünü kaydetti. Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Önemli olan bunun Türkiye'nin gündeminden gerçekten çıkması ve Türkiye'de gerçek anlamda kardeşliğin, barışın, huzurun iyice, tekrar pekişmesidir. Şüphesiz ki bunun için silahların tamamen bırakılması esastır. Yoksa silahlı çıkıp da dışarıda silahlı durmak değildir.
Bu tip meselelerin ne kadar zor ve dikkatle takip edilmesi gereken konular olduğunu herhalde herkes biliyordur. Çünkü dünyanın başka yerlerinde de uygulamalar vardır. Önemli olan sağduyunun hakim olması, böyle bir süreç içinde olmayacak şeylerin kesinlikle gündeme gelmemesi, Türkiye'nin birliği ve beraberliğini herhangi bir şekilde zedeleyecek hiçbir gelişmeye kesinlikle müsaade edilmemesi ki zaten böyle de olacaktır. Bundan hiç tereddütüm de yoktur.''

Türkiye'de, bu konuda değerli fikirleri olan aydınlar, entelektüeller ve fikir adamları bulunduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:
''Bu konu bizim en çok uğraştığımız, en çok fikir yürütülen, en çok düşünülen konulardır. Dolayısıyla bu çerçevede eğer şimdiye kadar sorumlu ama fikri, ciddi düşünceleri olan insanlardan faydalanılmasından daha tabii bir şey de olamaz. Ama nasıl olur, ne olur, bunlar nihayette Hükümetin takip ettiği bir konu ama herkesi, parlamentoyu, siyasi partileri, bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ilgilendiren bir konu olduğu için herkesin yapıcı ama sorumlu bir şekilde düşüncelerini ifade ederek bu sürece katılmasında fayda vardır.

Bu, süreci sağlamlaştırır, herkesin işin içinde olduğu ve herkesin mutmain olduğu, herkesin bir şekilde katıldığı bir süreç olursa kalıcı olur. Bu çerçevede görüyorum. Senelerdir bu konularda fikir yürütmüş, düşünmüş, güzel şeyler yazmış insanlardan faydalanmak bu anlamda iyi olacaktır diye düşünürüm. Ama işin çerçevesini Hükümet ve şu anda bu işle ilgilenenler çizeceklerdir.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül'den İsrail açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN