Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rumlar'a karşı iki devlet resti

Rumlar borçlarına karşı Akdeniz doğalgazını güvence gösterince "BM parametresi kalkar" diyen Ankara iki devletli çözümü gündeme aldı

Giriş Tarihi: 28.3.2013
Kıbrıs Rum Kesimi'nin yaşadığı mali kriz nedeniyle borçlarına karşılık henüz çıkmamış Akdeniz doğalgazını Ruslara güvence olarak göstermesi üzerine Türkiye düğmeye bastı. Rum Kesimi'nin çıkarttığı yasa üzerine Dışişleri'nde ilk toplantı yapıldı. Türkiye, 1977 Denktaş-Makarios arasındaki görüşmelerle başlayan "BM ile çözüm" formülünden ilk defa vazgeçeceğini, "iki devletli çözüm için" yani KKTC'nin tanınması için harekete geçeceğini ortaya koydu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 22 Mart'ta çözülen özür krizinin hemen ardından BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ile Yunan-İngiliz ve İsveçli muhataplarına 23 Mart'ta bir mektup gönderdi. Davutoğlu, mektubunda şunları kaydetti: "Önümüzde 3 alternatif var. Bir; BM misyonu hızlandırılmalı ve taraflar bir an önce kapsamlı bir çözüm için bir araya gelip bir takvim çerçevesinde görüşmeler neticelendirilmeli ve bu doğal kaynaklar da yeni birleşik Kıbrıs'ın olmalı. Eğer bu olamıyorsa kısa zamanda bu kaynaklara ihtiyaç varsa; müzakereler sürerken iki taraf ortak bir komite oluşturmalı ve bu kaynakların pazarlanması ve çıkarılmasını birlikte yönetmeli. Bunlar olmuyor da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tüm bu kaynaklar onların tarafında olduğu için 'Biz sahibiz' diyorsa, zimnen 'Kuzeye de kuzeydekiler sahiptir' demiş olur ve böyle bir iddia ile davranıyorlar ise iki devletli çözümü de müzakere etmeye hazırız. 'Tüm kaynaklar bizim' gibi bir anlayışı kabullenmemiz mümkün değil. Zaten BM parametreleri de ortadan kalkar." Davutoğlu, Akdeniz'de doğalgaz çıkması halinde bu gazın sadece güzergâhının değil satılacağı yerin de Türkiye olacağını vurguladı. Rusların adada üs alma ihtimalinin de olmadığını belirten Davutoğlu, "Uluslararası hukuk olarak mümkün değil" dedi.

IRAK'LA TEMAS
Öte yandan Davutoğlu, Arap Ligi'nin Suriye muhalefetine koltuk verdiği toplantıda gözlemci ülke olarak ilk kez zirveye hitap ederken, uzun bir aradan sonra Irak ile de ilk teması gerçekleştirdi. Bağdat-Ankara arasında Maliki nedeniyle yaşanan kriz devam ederken Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hudayyır Musa El-Huzai ile görüşen Davutoğlu, "Irak'ta Türkiye'nin mezhepçilik yaptığı" iddialarına karşılık, "Bizi mezhepçilikle suçlayacağınıza şu yüreğe bir hançer saplayın daha iyi" dedi.

Davutoğlu Gürcistan'da
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te temaslarda bulundu. Gürcü mevkidaşı Maia Panjikidze ile görüşen Davutoğlu, Tiflis'te, Türk iş adamlarıyla bir toplantı yaptı. Davutoğlu akşam da Başbakan Bidzina İvanişvili ile bir araya geldi. İvanişvili, "Türkiye'nin bölgedeki aktif politikasını takdir ediyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rumlar'a karşı iki devlet resti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN