Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sürgün edildiği ülkeye bakan olarak gitti

1983 yılında Türkiye'ye iltica eden ve üç yıl dünya vatandaşı olarak Türkiye'de kaldıkdan sonra vatandaşlığı geçen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, doğduğu topraklara bu kez bakan olarak gitti.

Giriş Tarihi: 28.3.2013 19:07

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bakan olduktan sonra ilk yurt dışı seyahatini yaptığı Yunanistan'ın başkenti Atina'da mevkidaşı Andreas Likurentzos ile bir araya geldi.

Sağlık Bakanlığı'ndaki görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyen iki bakan, görüşmelerin çok olumlu geçtiğini söyledi.

İki ülke arasındaki dostluğu, komşuluk ilişkilerinin gelişmesini, 2004 yılından bu yana yakından takip eden bir siyasetçi olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

''2004 yılında Başbakan Erdoğan'la hükümetlerarası görüşmeler vesilesiyle Atina'da bu dostluk ilişkilerini güçlendirme çalışmalarında bulunmuştum. 2010 yılı Mayıs ayında, her iki ülkenin başbakanları ve hükümetleri arasında yapılan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantılarıyla da karşılıklı ilişkilerimizin gerek ekonomik gerek ticari olarak çok daha iyi noktaya geldiğini görüyorum. Önümüzdeki süreçte de sağlık alanında çok daha iyi noktaya gidecek adımları değerli meslektaşımla atmaya devam edeceğiz.''

Kendisinden önceki sağlık bakanı tarafından 2005 yılında sağlık alanında işbirliği protokolü imzalandığını belirten Müezzinoğlu, Mart ayında İstanbul'da düzenlenen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Toplantısı'nda 4 yeni protokol ve bir ortak çalışma protokolü imzalandığını bildirdi.

Özellikle Aghia Sophia (Ayasofya) Çocuk Onkolojisi Hastanesi ile Ankara Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi arasındaki ortak protokolü önümüzdeki dönemde çok daha güçlü hale getirmeyi hedeflediklerini dile getiren Müezzinoğlu, ''Diğer 4 protokolümüzün de uygulamaya geçebilmesi için teknik ekipleri önümüzdeki 2 ay içinde kurup, onları da fiilen çalışabilir hale getirmenin kararını aldık. Önümüzdeki dönemde hem Yunan Türk halkları açısından hem de Yunanistan ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri arasında çok daha güzel çalışmalar olacak'' dedi.

Yunanistan Sağlık Bakanı Andreas Likurentzos da Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, şunları kaydetti:

''Sayın Müezzinoğlu, Türkiye ile Yunanistan arasında gerçekleşen YDİK toplantısından sonra ülkemizi ziyaret eden ilk komşu ülke bakanıdır. İstanbul'da iki ülke sağlık bakanları arasında imzalanan işbirliği anlaşmalarının kurumsal çerçevesi de bu seyahatte belirlendi.

Yine iki ülke arasında imzalanan protokoller ve işbirliği anlaşmaları çerçevesinde hayata geçirilmesi planlanan konularla ilgili olarak ikili komisyonların kurulmasını görüştük. Her iki ülkenin bakanı da bu konuyla ilgili olarak bir kişiyi yetkilendirecektir. Ve her iki ülkenin büyükelçileri aracılığıyla bu konularla ilgili olarak takvim ve yol haritasını belirleyeceğiz.

Ben gönülden inanıyorum ki iki ülke sağlık bakanlıkları ve bakanları arasındaki bu gönülden işbirliği, ülkemiz halkları arasındaki barış ve dostluğa da iki ülke hükümetlerinin işbirliklerine de ciddi manada katkı sağlayacaktır.''

-Sağlık Bakanı, çocuklarla-

Bakan Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı'ndaki toplantının ardından geldiği Aghia Sophia (Ayasofya) Çocuk Hastanesi Onkoloji biriminde, hastanenin yöneticileri ve ELPİDA Derneği Kurucusu ve Başkanı Marianna V. Vardinoyannis ile görüştü.

Vardinoyannis'e hayırseverliğinden dolayı teşekkür ederek başladığı konuşmasında Bakan Müezzinoğlu, şunları söyledi:

''Elpida kelimesi çok önemli ve anlamlı bir kelime. Anlamı 'umut' demek. Tüm ailelerin ve ülkelerin bence en önemli umudu çocuklarıdır. Umut olan çocuklarımızın geleceğe güçlü tutunabilmesi adına zaman zaman tabii ki sağlık sorunları olacaktır ve bu sorunlar bazen yıkıcı da olabilir. Bu anlamda çok hayati bir alanda çocuk onkolojisi ve organ transplantasyonu alanında böyle bir kuruluşun, kompleks bir yapının kurulması nedeniyle kurucularına teşekkür ediyorum.''

Sağlık alanının önemli olduğu kadar her gün finansmanı zorlaşan bir alan olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, sağlık hizmetlerinin ideal olabilmesini sadece hükümetlerin bütçelerinden beklemenin elbette işin tabiatı gereği normal olduğunu ama sağlıklı olanın toplumun önde gelenlerinin, ekonomik durumu iyi olanların bu tür sosyal projelerde de duyarlılık göstermeleri olduğunu belirtti.

Bakan Müezzinoğlu, sözlerin şöyle tamamladı:

''Medeni dünya hekimlik yeminini ederken din, dil, ırk, renk, mevki, makam gözetmeksizin sıkıntısı olanların sıkıntısını, derdi olanın derdini çözmekle ilgili bir hipokrat yemini eder.

Dolayısıyla sağlık hizmetlerinin sunumunda bizim yalnız sorumlu olduğumuz ülke vatandaşlarımız değil, insanlığa da bu anlamda gerek bilgi birikiminde gerekse bu bilgi birikiminin yansıtılmasında sağlık yöneticiliği olarak sorumluluklarımız olduğuna inanıyorum.

Bu çerçevede Agia Sophia (Ayasofya) Çocuk Onkolojisi Hastanesi ile Ankara Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardeş hastane protokolünü imzaladık. Ben inanıyorum ki tüm dünyadaki çocuklar ve gerek Türkiye'deki çocuklarımız gerekse Yunanistan'daki çocuklarımız sağlık alanında her türlü hizmeti hak ediyor. Bunu da karşılıklı iyi niyet, güven, samimiyet ve her geçen gün dostluğumuzu pekiştirerek başarabileceğimize inanıyorum.

Bizim inanç değerlerimizde insanı yaşatmak ve yüceltmek vardır. Burada dolayısıyla Müslüman'ı yaşatmak ve yüceltmek değil, insanı ve insanlığı yüceltmek bence sağlıkla örtüşen bir bakış açısıdır. Çocuklarımızı geleceğe ne kadar sağlıklı hazırlarsak bir yandan ülkelerimiz bir yandan da insanlık kazanmış olacaktır.''

Hastane ziyaretinde Bakan Müezzinoğlu ve eşinin yanı sıra Atina Büyükelçisi Kerim Uras da çocuklara hediyeler verdi.

Bakan Müezzinoğlu ve beraberindeki heyet ziyaretin ardından İçişleri Bakanı Evripidis Stilyanidis'le ofisinde kısa süre görüştü. Toplantının ardından basına açıklama yapılmazken, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu temaslarına devam etmek üzere Batı Trakya'ya hareket etti.

MEHMET MÜEZZİNOĞLU KISA ÖZGEÇMİŞİ

Gümülcine'nin Kozlukebir Köyü'nde dünyaya gelen Müezzinoğlu, 1982'de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1983 yılında Yunanistan'dan Türkiye'ye iltica etti, 1983-86 yılları arasında Türkiye'de haymatlos (Dünya Vatandaşı) olarak ikâmet etti.

İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde iç hastalıkları alanında ihtisas yaptı. Ayrıca İstanbul, Avcılar'da bulunan özel bir hastanenin kurucularındandır. Avcılar Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Batı Trakya Eğitim Kültür Vakfı ve Balkan Medeniyeti Derneğinin Kurucu Üyesi, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'nin üyesidir. 24. Dönemde Edirne Milletvekili seçildi. Orta düzeyde Yunanca, İngilizce ve Arapça bilmektedir. Müezzinoğlu evlidir ve 2 çocuk sahibidir.

Müezzinoğlu, 24 Ocak 2013 günü yapılan kabine değişikliği ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 57. Sağlık Bakanı olmuştur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sürgün edildiği ülkeye bakan olarak gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN