Arınç'tan açıklaması

Giriş Tarihi: 29.3.2013 13:27 Güncelleme Tarihi: 29.3.2013 16:13

Başbakan Yardımcısı , 'in ödemesi kapsamında yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Çalışmaların koordinasyonunu kendisinin yapacağını belirten Arınç, "İşin bütün boyutlarını dikkate alarak, taraflarla da görüşmek suretiyle konusundaki taleplerimizi hazırlayacağız ve bunun süratle gerçekleşmesini temin edeceğiz. Önümüzdeki haftadan itibaren 'den bir heyet gelecek ve tazminatlar konusundaki çalışmamızı birlikte yapacağız." dedi.

Arınç, Ankara'da bir otelde gerçekleşen 'AB Krizine Karşı Sosyal Belediyecilik' konulu sempozyumdan ayrılırken basın mensupların sorularını cevapladı. Bir gazetecinin 'Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün bir televizyon programında İsrail ile yapılacak tazminat görüşmelerini sizin yürüteceğinizi söyledi. Bunun ayrıntıları nelerdir' sorusu üzerine Arınç, İsrail'in özür dilemesinin Türkiye'nin başarısı olduğunun altını çizerek, İsrail'in Türk Hükümeti'nden resmen özür dilediğini, ölenlerin yakınları ve yaralılara tazminat ödemeyi kabul ettiğini, ayrıca Filistin'de, Gazze'de sürdürülen ambargonun kaldırılması konusunda Türkiye ile çalışacağı sözünü verdiğini ifade etti.

İsrail'in özrünün kabul edildiğini anımsatan Arınç, tazminatlar konusunda, Bakanlar Kurulu'ndaki toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın koordinasyon için kendisini görevlendirdiğini belirtti. Arınç, şöyle konuştu: "Şüphesiz Dışişleri Bakanlığımızla da Adalet Bakanlığımızla da işin bütün boyutlarını dikkate alarak, taraflarla da görüşmek suretiyle tazminat konusundaki taleplerimizi hazırlayacağız ve bunun süratle gerçekleşmesini temin edeceğiz. Önümüzdeki haftadan itibaren İsrail'den bir heyet gelecek ve tazminatlar konusundaki çalışmamızı birlikte yapacağız."

"MAĞDURLARIN YAKINLARINI BİR ARAYA GETİRECEĞİZ"

Mağdur avukatlarını, ailelerin yakınlarını bir araya getireceklerine de değinen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda doneler elimizdedir. Ancak kendileriyle de görüştükten sonra Hükümetimizin tavrını İsrail'in özür dilediği ve kabul ettiği unsurları birlikte görüşeceğiz. Umuyorum ki böylesine bir büyük başarı, aynı zamanda olaydan mağdur olan kişilere tazminat ödemekle de sonuçlanmış olacak. Bunun için gayret sarf ediyoruz. İki tarafın daha hızlı çalışması eğer mümkün olabilirse yakın süreçte bu konu da çözülmüş olacaktır."

"RAKAMLARIN NE OLMASINI UZMANLARLA KARARLAŞTIRACAĞIZ"

Basında yer alan tazminata ilişkin farklı rakamlarla ilgili olarak ise Arınç, "Rakamlar konusunda herkes bir rakam telaffuz ediyor. Bunlar doğru değil. Gülünç kaçabilir." diye konuştu.

Tazminatın hukuki bir konu olduğuna işaret eden Arınç, "Yıllarca avukatlık yapmış bir arkadaşınız olarak maddi, manevi tazminatın ne olduğunu, tazminat denince akla ne gelebileceğini, bunların hesaplarının ne şekilde yapılacağını biliyorum. Yıllarca bilirkişilik yapmış arkadaşlarımız da vardır. Ama bu bir haksız fiildir, 'ya karşı uygulanan yöntem. Bu haksız fiili de İsrail kabul ettiğine göre, bu haksız fiilden doğacak tazminatı da hukukçularımızla birlikte hazırlayacağız ve karşı tarafa teklifte bulunacağız. Şimdiden bazı gazetelerimiz gelişigüzel 10 milyon, 20 milyon, 50 milyon, 100 milyon, 100 bin, bu rakamlardan bahsederse bu hukuki olmadığı gibi bir düş kırıklığına da yol açabilir. Biz hukuk bazında bu tazminatın ne olması gerektiğini uzman arkadaşlarımızla hazırlayacağız. Şüphesiz muhataplarımız da bir hazırlıkla karşımıza gelecekler. Rica ediyorum, hiç kimse şimdiden bir rakam telaffuz etmesin. İnsanları bir beklenti içerisine sokmasın."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan tazminat açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN